PRAHA, BRATISLAVA. Český herec Petr Čtvrtníček má na sebe sveter so severským motívom a robí podrepy. Pavel Bém vedľa neho robí to isté. A žartuje o „nesplniteľných sľuboch“.
Aj týmto klipom sa bude pred voľbou snažiť na kongrese ODS presvedčiť pražský primátor Bém, že on bude najlepším výberom na predsedu ODS. Ani rozpačitý šot ho pravdepodobne nezachráni od porážky, ktorú mu cez víkend takmer určite uštedrí súčasný šéf strany premiér Mirek Topolánek.
Favorit je Topolánek
Dnes sa v Prahe začne kongres ODS, na ktorom si jej členovia zvolia predsedu a podpredsedov. Favoritom na šéfa však nie je populárny pražský primátor Pavel Bém, ale premiér Mirek Topolánek. Kým Topolánek si s najväčšou pravdepodobnosťou odnesie predsednícky mandát na ďalšie dva roky, Bém odíde s lekciou zo straníckej politiky.
Už teraz Topolánek vedie 11:0. Toľko krajských snemov mu dalo prednosť pred pražským primátorom. O novom predsedovi pritom rozhodne v nedeľu 500 regionálnych delegátov. Tí prídu s odporúčaniami svojich krajských snemov, z ktorých väčšina už hlasovala za premiéra.
Včera večer mala ešte Béma podporiť jeho domovská Praha, Topolánka zase Ústecký kraj. Akurát zástupcovia jediného, Stredočeského kraja pôjdu na kongres nerozhodnutí.
Bém by šiel proti Lisabonu
Hoci delegáti v tajnej voľbe predsedu nebudú viazaní hlasovaním krajských snemov, ťažko si predstaviť, že by vyhral Bém. Topolánek do súboja ide s tým, že ODS by mala zotrvať v kurze, ktorý nastolila: trojkoalícia, americký radar aj Lisabon.
Bém chce súčasného predsedu zvrhnúť s programom návratu k „pravicovým koreňom“, menšinovej vlády a predčasných volieb. Za radarom stojí, ale namiesto prijatia Lisabonu navrhol nové rokovania.
Českí komentátori považujú tento obrat, rok po tom, čo sa na Lisabone európski lídri horkoťažko dohodli, za absurdný nápad.
Topolánkovi hrá do karát české predsedníctvo v Európskej únii. Bém totiž nedávno vyhlásil, že ak bude šéfovať strane, nestrpí v kresle premiéra Topolánka. Pokúšať sa vymeniť premiéra v čase šéfovania v únii je pre vládu nočnou morou.
Klaus nakoniec príde
Béma okrem časti členov presadzuje aj prezident a čestný predseda ODS Václav Klaus.
Nedávno však uviedol, že nevie, či by zmena na poste strany, ktorú zakladal, nebola zbytočná. Krátko pred kongresom sa objavili správy o novovznikajúcich euroskeptických stranách, ktoré majú záujem o Klausovu podporu. Ten nevylúčil, že z ODS možno vystúpi a na kongres ani nepríde.
„Pán prezident na kongres dorazí a vystúpi s prejavom,“ povedal nakoniec jeho hovorca Radim Ochvat pre server idnes.cz.
Pragmatik
Počas komunizmu síce nebol disidentom, ale prekážal mu. Najviac asi zákaz podnikania a dlhé rady pred obchodmi. Keď sa začalo rečniť v novembri na tribúnach, na Václava Havla hľadel s podozrením. Zapáčil sa mu naopak ten druhý Václav.
Rozhodol sa teda do ODS vstúpiť. Urážlivé narážky, že po tom, čo už nikto nemusí byť v žiadnej strane, sa on rozhodol do jednej vstúpiť, odráža s rozhodnosťou ekonomického liberála.
Klausovi a jeho dvom vládam on verí. Nos ohŕňa až nad opozičnou zmluvou so sociálnymi demokratmi v rokoch 1998 – 2002. „Ale keď nám zabezpečí aspoň akútakú moc, prečo nie,“ hovorí si člen strany.
V roku 2002 však prichádza moment hrôzy. ODS opäť prehráva voľby, Klaus odchádza z jej čela. Úľavou je, až keď sa „otec zakladateľ“ stáva hlavou štátu. A nejaký Mirek Topolánek na čele strany mu vlastne celkom vyhovuje.
Rok 2007 2006 ho potešil. Veď je členom strany, ktorá vyhrala voľby a zostavuje vládu!
Rok 2008. Na Hrade zasadne znovu „náš človek“. Ale potom studený pot. Prehraté krajské voľby. Americký radar? Ten je vari jasný. (Veď Američania nám celý čas pomáhali.) Európska únia je oukej, ale Lisabon? Predseda vraví, že áno, otec zakladateľ, že nie. Tak ako ďalej? Nakoniec v ňom predsa len zvíťazí pragmatizmus. Veď ten mu dala strana do vienka.
Pavol Szalai