BERLÍN, BRATISLAVA. Na minuloročnom summite G8 v Heiligendamme presvedčila Georgea Busha, aby zmenil nekompromisné nie Američanov pri znižovaní emisií skleníkových efektov.
Na summite v Bruseli udržala na uzde hneď niekoľkých mužov v oblekoch - Tonyho Blaira, ktorý sa chcel predviesť ako odchádzajúci britský premiér, i nového francúzskeho prezidenta Nikolasa Sarkozyho, ktorý sa chcel pre zmenu príliš dobre uviesť.
A skrotila aj poľské dvojičky, keď neobvykle tvrdo odmietla ich požiadavky a dosiahla dohodu o dokumente, ktorý nahradil mŕtvu euroústavu. Angela Merkelová sa predviedla ako brilantná diplomatka a schopná líderka.
Nemecko premýšľa
Nič z toho dnes neplatí. Kríza, ktorá často zrodí veľkých politikov, ukázala Merkelovú v opačnom svetle. Nerobí nič. Vyčkáva.
Častejšie ako Merkelovú počuť britského premiéra Gordona Browna, ktorý mesiace bojoval o politickú existenciu. Finančná kríza mu pomohla dostať sa na výslnie. Stiahol 20-percentný náskok opozičných konzervatívcov a britskú ekonomiku sa rozhodol zachrániť znížením daní.
Rešpekt si získala i hyperaktivita prezidenta Sarkozyho, ktorý organizuje jeden summit za druhým. Výsledky už také oslnivé nie sú a mnohí sa obávajú prílišných zásahov štátu, ale Sarkozy pôsobí rozhodne. Tak rozhodne, že si po stretnutí s Merkelovou mohol dovoliť povedať, že „Francúzsko koná, kým Nemecko premýšľa“.
Volič nadovšetko
Angela Merkelová sa stiahla do úzadia. Celkom vedome. Dôvodom sú budúcoročné parlamentné voľby, ktoré budú komplikovaným súbojom dvoch veľkých strán.
Robí všetko preto, aby ocenenie voličov získali iba jej kresťanskí demokrati, a nie koaliční sociálni demokrati, ktorí teraz vedú ministerstvo financií.
Preto Merkelová teraz nechce podľa britského vzoru znižovať dane. Finančná injekcia, ktorú vláda schválila, bola podľa expertov plánovaná už pred finančnou krízou a nebude stačiť.
„Taktizuje, nie je líderka,“ povedal pre agentúru Reuters Gero Neugebauer zo Slobodnej univerzity v Berlíne. „Vie, že neurobí nič zlé, keď neurobí nič, pretože nikto nevie, čo sa stane,“ dodal Neugebauer
A tak schopná kancelárka nerobí nič alebo vodu káže a víno pije. Ako na začiatku finančnej krízy, keď pokarhala Írov, že dávajú štátne garancie bankám. Na druhý deň rovnako upokojovala nemeckých sporiteľov.
Aj preto si Sarkozy vychutnáva vyhlásenia, že Európa koná ako jeden muž. Bez jedinej schopnej ženy.