BRATISLAVA. Teplo má na budúci rok zlacnieť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž určil včera ceny zemného plynu pre teplárne. Oproti súčasnosti by mali v priemere klesnúť o 26 percent. To by malo priniesť pokles jednotkovej ceny tepla približne o 15 percent. Vďaka tomu majú zlacnieť teplo a teplá úžitková voda.
Podľa Rudolfa Pradlu zo Slovenského zväzu výrobcov tepla však nemusí klesnúť platba za teplo všetkým. Napríklad tie teplárne, ktoré tento rok ani raz nezvyšovali cenu, ju budú vraj zvyšovať. Znížiť by sa mala tam, kde teplárne upravovali cenník aspoň dvakrát za rok.
Podľa hovorcu úradu Miroslava Luptáka bol na takéto výrazné zníženie dôvod. Tým je vraj fakt, že „úrad je v tejto oblasti štátnou autoritou a má právo na takéto rozhodnutie“.
Druhým dôvodom je pokles cien ropy a zemného plynu.
Vzorec nepustí
Včera ráno sa napríklad barel ropy predával na americkej burze pod 47 dolárov. Analytik INESS Radovan Ďurana však upozorňuje na vzorec výpočtu ceny zemného plynu, pre ktorý sa ceny ropy premietnu do cien plynu až po šiestich prípadne deviatich mesiacoch. Na jar stál barel ropy okolo sto dolárov, v júni sa vyšplhal na úroveň 150 dolárov za barel. „Tento pokles (26 percent) je preto prekvapujúci a nekorešponduje s uplynulý vývojom cien ropy,“ hovorí Ďurana.
Ekonóm Pavol Kárász si myslí, že ak stanovená cena bude príliš vzdialená rovnovážnej,
v budúcnosti môže prísť k prudkému nárastu cien. Kárász sa pritom obáva, že o rovnovážnej cene nemá regulačný úrad dostatočné vedomosti. Dodáva však, že vďaka prognóze vývoja cien ropy a dôchodkovej situácii obyvateľstva je rozhodnutie regulačného úradu vecne správne. Možno by len pokles nemal byť až taký dramatický.
O aký pokles naozaj ide, nie je zatiaľ jasné. „Po prepočítaní nám vyšlo, že úrad stanovil pre teplárov ceny plynu, ktoré sú v porovnaní s rokom 2008 nižšie približne o 20 percent, a nie 26 percent,“ povedala hovorkyňa plynárov Dana Kršáková.
Či ide o 20 alebo o 26 percent, otázkou zostáva, prečo regulátor nestanovil takéto nízke ceny zemného plynu aj pre domácnosti, ktoré plynom varia či si ním priamo vykurujú. Lupták to obhajuje tým, že plyn nebol pre teplárne dosiaľ regulovaný a SPP si sám stanovoval ceny.
Regulácia aj pre firmy
S rozhodnutiami úradu je mimoriadne spokojný premiér Robert Fico. Jeho vyjadrenia však popierajú tvrdenie šéfa regulačného úradu Jozefa Holjenčíka o apolitickosti rozhodnutí: „Som presvedčený, že keby sme tak aktívne nevstupovali do procesov, tak tie ceny by boli určite iné, možno by sa tie percentá zvyšovania podobali susedným krajinám, kde naozaj niektoré segmenty idú pomerne významne hore na úkor domácností,“ povedal Fico. Podľa neho vláda bude vstupovať do energetiky v budúcom roku ešte aktívnejšie. „Ja by som sa o monopoly nebál, monopoly vždy prežijú, my sa musíme starať o ľudí a normálne podnikateľské prostredie.“
Plynári môžu v blízkom čase čakať, že im ceny zemného plynu bude regulačný úrad priškrcovať aj pre podnikateľov. Za reguláciu cien energií pre firmy totiž lobujú podnikatelia okolo Vladimíra Sotáka, majiteľa Železiarní Podbrezová z Klubu 500. Podľa premiéra existuje viac možností, ako to urobiť. „Viete, že inovatívnosť tejto vláde nechýba. Počkajte, keď príde minister hospodárstva s návrhmi, na ktorých veľmi intenzívne pracuje,“ povedal premiér.
Autor: Katarína Ragáčová (sita)