Pod Lisabonskou zmluvou stále chýba podpis poľského prezidenta Lecha Kaczyńského. Kde to viazne?
„Prezident nemá iné východisko, ako zmluvu podpísať, navyše, potvrdil, že nebude ratifikačný proces brzdiť, bez ohľadu na to, či to v ňom vyvoláva entuziazmus, alebo nie. Parlament a vláda urobili všetko. Prezident má na to čas do konca roka. Bolo by lepšie, keby to urobil skôr.“
O necelý mesiac prevezme predsedníctvo únie Česko. Čo podľa vás prinesie?
„Nová úloha môže Česku pomôcť nájsť vnútornú energiu, aby ratifikovalo Lisabonskú zmluvu. V opačnom prípade by došlo k paradoxu, že Európskej únii bude predsedať krajina, ktorá nie je celkom presvedčená o európskej integrácii. Verím, že v Prahe nájdu riešenie, aby zmluvu ratifikovali. Navyše, Česko ako bývalá krajina východného bloku môže predložiť návrh na rozšírenie o ďalšie krajiny, ktoré smerujú k slobode a stabilite.“
Počas nedávnej návštevy Kaczyńského v Gruzínsku streľali na jeho konvoj.Išlo o provokáciu Tbilisi, aby ukázalo, že v Južnom Osetsku stále vládnu Rusi?
„Sám by som to chcel vedieť. Jedno je isté. Tak, ako tvrdil prezident Kaczyński, nebol to atentát na jeho osobu, čo ma veľmi teší. Momentálne prebieha vyšetrovanie a zvažujú sa viaceré varianty.“
Nebolo od prezidenta ľahkomyseľné, že súhlasil so zmenou v programe aopustil bezpečné Tbilisi?
„Nemám vo zvyku vyčítať prezidentovi ľahkomyseľnosť. Čo sa stalo, bolo rozhodne nevydarené. Podľa mňa bol dotlačený do nebezpečnej situácie. Oslabilo to našu podporu Gruzínska a utrpela prestíž Poľska.“
Špekuluje sa, že incident mal upútať pozornosť sveta.
„A aj upútal. Poľsko má záujem o nezávislé Gruzínsko, ktoré smeruje k západným politickým a bezpečnostným štruktúram. Incident však určite tento proces neurýchlil.“
V slovenskom parlamente falšovali podpis predsedu SNS Jána Slotu, riešili ste ako šéf Sejmu niečo podobné?
„Pred niekoľkými rokmi došlo k podobnému prípadu a riešila to prokuratúra. Odvtedy si poslanci dávajú pozor.“
Autor: Małgorzata Wojcieszyńska