BOMBAJ, BRATISLAVA. Hranica medzi Indiou a Pakistanom sa opäť stáva horúcou pôdou. Šesť rokov po tom, ako sa odtiaľ stiahli vojenské jednotky oboch krajín, čakajúce na povel na útok po atentáte na indický parlament, sú najväčšie juhoázijské armády opäť v pohotovosti. Krehký mierový proces, ktorý sa začal v roku 2004, je ohrozený.
Týždeň po teroristických útokoch v centre Bombaja, z ktorých indická vláda obviňuje militantov z Pakistanu, pripomína komunikácia medzi Dillí a Islamabadom situáciu pred začatím Kargilskej vojny v máji 1999. India vtedy obvinila pakistanských vojakov z prekročenia kašmírskej kontrolnej línie, teda hranice medzi indickou a pakistanskou časťou Kašmíru.
Biely dom zmierňuje napätie
Dillí je dnes rovnako ako vtedy presvedčené o svojej pravde. Tvrdí, že teroristický útok na komerčné dominanty Bombaja viedli zo susednej krajiny a uskutočnili ho pakistanskí ozbrojenci.
Pakistanský prezident Asif Ali Zardárí spochybňuje, že by zadržaný útočník bol Pakistanec. „Nepredložili nám žiaden konkrétny dôkaz toho, že ide definitívne o Pakistanca,“ povedal v televízii CNN.
Napätie sa priamo v Dillí snažila zmierniť americká šéfka diplomacie. „Nastal čas na transparentnú spoluprácu, a obzvlášť sa to týka Pakistanu,“ citovala Condoleezzu Riceovú agentúra Reuters. Tiež vyzvala Indiu, aby nerobila žiadne unáhlené kroky. Od Pakistanu očakáva spoluprácu pri vyšetrovaní útokov.
Pakistan podporoval Taliban
Indická polícia našla včera na hlavnej železničnej stanici v Bombaji osem kilogramov výbušnín, ktoré tam zanechali útočníci minulú stredu. Dillí identifikovalo útočníkov ako členov militantnej skupiny Laškare tajjiba.
Pakistan tvrdí, že táto skupina už v krajine neoperuje. Vláda ju zakázala pred siedmimi rokmi po útoku jej ozbrojencov na indický parlament. Analytici však tvrdia, že agenti vojenskej rozviedky ISI tajne podporovali výcvik separatistických militantov z Laškare tajjiba, ako aj z hnutia Taliban. Kým mali talibovia pod kontrolou Kábul, brzdili indický vplyv v regióne.
Pakistanskí agenti teroristov ochraňovali namiesto toho, aby zhromažďovali dôkazy o ich spojení s teroristickou sieťou alKáida. „Všetci patria k sebe,“ povedal pre Reuters vplyvný pakistanský novinár Ahmed Rašíd, autor slávnej knihy o Talibane. Pakistanci podľa neho dokonca v Afganistane trénovali ozbrojencov z Kašmíru na boj proti Indii. Islamabad to odmieta, priznáva však diplomatickú a morálnu podporu boju za nezávislosť Kašmíru.
Za útokmi môže byť alKáida
Po útoku na newyorské dvojičky sa stal Pakistan spojencom Washingtonu v boji proti terorizmu. Vláda generála Parvíza Mušarrafa však zasiahla len proti tým, čo proti nemu otvorene vystúpili. Bezpečnostné jednotky porušili tento princíp minulý rok, keď zaútočili na islamských radikálov zabarikádovaných v islamabadskej Červenej mešite.
Veľa radikálnych skupín z pandžábskej časti Pakistanu začalo prechádzať na stranu talibov a extrémistov z alKáidy, ktorí operujú na hranici krajiny s Afganistanom. Útok v Bombaji tak mohol byť stratégiou alKáidy, ako odpútať pozornosť pakistanských jednotiek.
