Rodičia môžu dostať viac peňazí

Štát si cení deti podľa toho, koľké v poradí sa narodili. Narodenie štvrtého alebo ďalšieho dieťaťa na budúci rok neocení príplatkom pri narodení. Aj ich rodičia sa však môžu raz dočkať.

Prvorodené deti majú svoj príplatok od februára. Tie, čo sa narodia ako druhé a tretie v poradí, ho budú mať od budúceho roka a ďalšie si ešte musia počkať.Prvorodené deti majú svoj príplatok od februára. Tie, čo sa narodia ako druhé a tretie v poradí, ho budú mať od budúceho roka a ďalšie si ešte musia počkať. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Deti, ktoré sa na budúci rok narodia svojim rodičom ako prvé, už nebudú mať výsadné postavenie. Štát vyplatí 829,85 eura (25-tisíc korún) aj pri narodení druhého a tretieho potomka, ak sa dožije aspoň 28 dní.

Parlament minulý týždeň rozšíril príplatok k takzvanému pôrodnému, ako mu vláda navrhla. Hneď nato sa však ukázalo, akú „cenu“ majú budúce prírastky vo väčších rodinách.

„Teraz, ako by si štát neželal deti, ktoré sa narodia ako štvrté,“ hovorí poslanec Július Brocka z KDH.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerka sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová zo Smeru už ohlásila, že určite sa tomu bude venovať. „Nedá sa to urobiť odrazu, lebo za všetkým sú peniaze,“ povedala v nedeľu v Slovenskej televízii.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie deti sú od macochy?

Ministerka odhaduje, že budúci rok nemusí byť príplatkom „pokrytých“ okolo šesťtisíc novorodencov.

„Aj rodinám so štyrmi alebo viacerými deťmi by štát mal nejakou formou prispievať,“ hovorí Adriana zo Sniny, ktorá má štyri deti.

Napriek tomu, že ľudia ako ona by si zatiaľ prírastkom do rodiny finančne neprilepšili, 25­tisíc korún na druhé a tretie dieťa považuje za úspech.

„Je to vítaný finančný bonus pre rodičov, ktorí sa rozhodnú mať viac detí,“ pridáva sa Miloslava Kvasnicová z Únie materských centier.

Aj ona si však myslí, že štát by nemal robiť medzi deťmi rozdiel, a verí, že teraz „prídu na rad systémové opatrenia“, napríklad v oblasti daní.

Žena, ktorá porodila v cudzine, nedostane peniaze, iba ak už dostala pôrodné tam alebo rok pred pôrodom nebola zdravotne poistená na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Inštitúcie majú prednosť

Parlament minulý týždeň zmenil niekoľko zákonov o príspevkoch pre rodičov. V balíčku zmien, ktoré vláda presadila, sú však aj také, ktoré nemusia každému vyhovovať.

Napríklad Únii materských centier sa nepáči nový príspevok na starostlivosť o dieťa. Zákon totiž zvýhodňuje inštitúcie pred tradičnou domáckou starostlivosťou o dieťa.

Rodič, ktorý pracuje inak ako na takzvanú dohodu, urobí lepšie, keď dieťa dá do jasieľ, akoby ho nechal doma s niekým z rodiny. Od štátu v takom prípade môže dostávať o celých 119 eur (3585 korún) mesačne viac.

Kto nemôže dať dieťa mimo domova, pretože je napríklad často choré, má dve možnosti. Buď mu najme opatrovateľku z nejakej agentúry, alebo sa dohodne s niekým z rodiny, a ten si na to založí živnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka povedala, že sa vôbec nebráni tomu, aby si starý rodič mohol aj takto zarobiť. „Môže opatrovať viacero detí.“

Kvasnicová pripúšťa, že niektorí sa na to dajú. O samotnom zákone však povedala, že „najväčším úspechom by bolo, keby ho stiahli“.

Ako sa v januári zmenia ostatné dávky pre rodičov

Detské prídavky

V januári sa prídavok na jedno dieťa zvýši z 540 na 640 korún (21,25 eura) mesačne.

Od budúceho roka sa prídavky budú zvyšovať pravidelne - vždy od 1. januára.

Rodičovský príspevok

Príspevok vo výške 4780 korún (158,67 eura) mesačne bude patriť iba rodičovi, ktorý nezarába, len sa stará o dieťa do troch rokov, alebo, ak je dlhodobo choré, tak do šiestich rokov.

Jedinú výnimku bude mať rodič, ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti. Príspevok dostane aj v čase, keď bude pracovať. Avšak o jeho dieťa sa musí starať druhý rodič či starý rodič.

SkryťVypnúť reklamu

Ak rodič má živnosť, príspevok bude dostávať len vtedy, keď ju má pozastavenú.

Príspevok na starostlivosť

Bude patriť rodičovi, ktorý pracuje. Výška príspevku závisí od toho, kto sa stará o dieťa.

Ak je v jasliach, škôlke, nejakom zariadení sociálnych služieb či v starostlivosti profesionálnej opatrovateľky, príspevok bude zodpovedať výdavkom rodiča na takúto starostlivosť, ale najviac môže byť 4780 korún (158,67 eura) mesačne.

Ak sa o dieťa stará niekto z rodiny a nerobí to za peniaze, alebo to stíha samotný rodič, príspevok bude iba 1195 korún (39,67 eura) mesačne.

Motivačný príspevok

Na dieťa v hmotnej núdzi, ktoré riadne chodí do školy, bude jeden z jeho rodičov dostávať 500 korún mesačne (16,60 eura).

(joč)

Po materskej môže prísť výpoveď

SkryťVypnúť reklamu

Žena, ktorá po materskej nepokračuje rodičovskou dovolenkou, ale nastúpi do zamestnania, nemá žiadnu ochranu pred výpoveďou. Európska komisia tochce zmeniť.

BRATISLAVA. Ženy, ktoré sa po materskej dovolenke vrátia do zamestnania, by sa v budúcnosti nemuseli obávať, že krátko po návrate by mohli prísť o prácu. Európska komisia chce, aby im do šiestich mesiacov od návratu zamestnávateľ nemohol dať výpoveď. Slovensko s tým súhlasí.

O novej smernici sa začalo v Bruseli hovoriť v októbri. „Pokladáme návrh smernice za prioritu číslo jeden a patríme k skupine štátov, ktoré plne podporujú jej skoré prijatie,“ povedala Daniela Rodinová z tlačového oddelenia ministerstva práce.

Matky by to privítali. No zamestnávateľom by to nemuselo vyhovovať. Napríklad Katarína zo Žiliny hovorí, že tam, kde „vývoj technológií ide dopredu a legislatíva sa stále mení“, žena nebude po návrate do práce „in“, ak na materskej nesledovala zmeny vo svojej profesii.

SkryťVypnúť reklamu

Šesť mesiacov by vlastne mala na zapracovanie. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták povedal, že o takejto ochrannej lehote „je možné diskutovať, avšak my v pracovnoprávnych vzťahoch preferujeme individuálnu dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom“.

„Rodičia majú často problém po nástupe do zamestnania postarať sa o dieťa, keď ochorie. Z tohto pohľadu sú pre zamestnávateľa nevýhodní,“ hovorí Mária z Martina, ktorá má tri deti.

Aj keď viacero členských krajín Európskej únie má k návrhu smernice výhrady, Slovensko to nemusí zaujímať.

Stačí novelizovať Zákonník práce, a to parlament môže bez smernice z Bruselu. Rodinová však nechcela predbiehať, a tak zatiaľ platí, že sa čaká na to, ako dopadnú bruselské rokovania. Keď smernicu prijmú, jednotlivé krajiny ju do dvoch rokov musia preniesť do národnej legislatívy.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Čavojec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu