BRATISLAVA. Vianoce sú časom, keď je dobré sa chrániť pred zlodejmi aj pred sebou samým. Snaha dopriať blízkym či sebe vedie k neprimeranému zadlženiu sa. Ešte horšia situácia nastane, keď pôvodné príjemné „zabezpečenie“ Vianoc prerastie do zvyku žiť na dlh aj v ďalších mesiacoch roka.
Prehnané míňanie
Podľa Petra Világiho z Medical & Financial Consulting hrozbou totiž nemusí byť ani tak jednorazovo čerpaná pôžička so splatnosťou na dlhšie obdobie. Pozor si treba dať na rôzne revolvingové úvery, ktoré sa poskytujú spolu s kreditnou kartou alebo ako povolené prečerpanie na účte.
Finančné spoločnosti spravidla poskytujú záujemcom takéto úverové rámce do dvoj- až trojnásobku ich mesačného príjmu.
„Vidina dostatku peňazí na účte človeka núti míňať a nie je nič horšie, ako keď klient úver vyčerpá do nuly. Takúto situáciu dokáže zachrániť často iba trinásty plat, u penzistov pomoc rodiny,“ hovorí Világi.
Pôžičky na pôžičky
Je to preto, že aj v deň pripísania výplaty či dôchodku zostáva dlžník stále vo výraznom mínuse, bežne úročenom dvojcifernými ročnými sadzbami. Akýkoľvek nečakaný výdavok potom môže spôsobiť, že úverový rámec prekročí do nepovoleného prečerpania. Dlžná suma sa mu úročí nie základnou, ale trestnou sadzbou, ktorá môže byť ešte o nejaký ten násobok vyššia.
Takýto človek sa dostáva do úverovej špirály, keď celý príjem ide iba na splácanie dlhov, dokonca si požičiava, aby splatil staré resty.
Aby sa niečo podobné nestalo, expert na osobné financie radí zaobstarať si revolvingový úver len v prípade, že sa dokážete kontrolovať a míňať len toľko, koľko na konci mesiaca bez problémov splatíte.
Pozor na úroky
Úročenie môže byť uvedené:
p. a. – ročne,
p. q. – štvrťročne,
p. m. – mesačne.
Úročenie napríklad 1,77 % mesačne je vyše 23 percent ročne.
Zdroj: Medical & Financial Consulting
Autor: ht