BRATISLAVA. Vreckári počas predvianočného zhonu dokážu využiť nepozornosť i tlačenicu na to, aby sa obohatili. Ľudia pred nimi nie sú v bezpečí v obchodných centrách, na vianočných trhoch, no ani na ulici. Šesťdesiatosemročný Jozef z Piešťan tak bez toho, aby tušil ako, prišiel o niekoľko tisíc korún, ktoré si predtým vybral v hotovosti na kúpu darčekov.
„Pri vreckových krádežiach sa nájde zhruba každý desiaty páchateľ,“ hovorí Viktor Plézel z Prezídia Policajného zboru.
Okradnutý pritom dostane peniaze napríklad aj s peňaženkou nazad len vtedy, ak páchateľa chytia a preukázateľne ukradnuté veci u neho nájdu.
Tento rok policajné štatistiky síce ukazujú na pokles vreckových krádeží oproti predchádzajúcim rokom a stúpla aj objasnenosť týchto trestných činov. Nemusí to však znamenať, že to tak bude aj cez Vianoce.
Prečo starší ľudia
Zlodejom je jedno, či okradnú mladšieho, alebo staršieho človeka. Sledujú len svoj cieľ – obohatiť sa na úkor druhého.
To, že starší ľudia sú veľmi žiaducim terčom ich pozornosti, má podľa polície svoje dôvody – zlodejom vyhovuje u seniorov ich nižšia koncentrácia, slabšia motorika a pomalšie reflexy.
Vreckár využíva každú príležitosť, ktorá sa nájde – otvorené dámske kabelky v tlačenici v mestskej hromadnej doprave, odložené tašky v reštaurácii, ponechanie tašky v nákupnom vozíku, keď sa jej majiteľ vzdiali, aby len vybral tovar z regála.
Ako sa chrániť
Riešením, ako sa ochrániť, je nedať vreckárom šancu.
Jedinou možnosťou je dávať si väčší pozor na osobné veci a to najmä pri nakupovaní či v tlačenici. Zlodeji vycítia svoju príležitosť nielen vtedy, keď človek ide vybrať väčšiu sumu peňazí z účtu. No aj vtedy, ak sa niekto rozhodne vložiť väčšiu hotovosť do pobočky banky, aby si uľahčil budúcoročnú výmenu korún na eurá.
Polícia v týchto prípadoch radí nechodiť s peniazmi sám, nikomu sa vopred nezverovať s takýmito zámermi a vyhýbať sa opusteným uliciam za tmy.
Krádež ohláste
Krádež treba okamžite hlásiť na polícii. To platí aj vtedy, ak ste sa stali obeťou vreckového zlodeja, ktorý vám ukradol napríklad platobnú kartu.
Obchodné centrá zvyčajne zamestnávajú súkromnú bezpečnostnú službu. Vtedy je vhodné upozorniť aj jej pracovníkov, pretože práve oni majú pri rýchlom zásahu možnosť páchateľa chytiť ešte v nákupnom centre.
Budúce pátranie podľa Plézela uľahčí, ak si okradnutý človek čo najviac zapamätá o osobe páchateľa. Pomôžu informácie o tetovaniach, spôsobe chôdze, oblečení, čokoľvek, čo umožní čo najvernejší opis. Pri pokuse o krádež vecí polícia radí začať kričať, pretože to niekedy pomôže zlodeja odradiť.
Ak zavoláte políciu, okrem opisu páchateľa od vás budú vyžadovať aj podrobné opísanie ukradnutých vecí.
Podvodníci pri dverách
U seniorov hrozí viac ako u iných skupín obyvateľstva, že ich vyhľadá v byte podvodník. Dôvodom je nedôverčivosť starších ľudí vo finančné inštitúcie a zvyk mať doma zásobu peňazí aj nemalé dlhodobé úspory v hotovosti.
Podvodníci zneužívajú dôverčivosť. Pod rôznymi zámienkami sa snažia dostať k staršiemu človekovi do bytu, nenápadnými otázkami, alebo cez prosby o pomoc zistia, kde má senior v byte uložené peniaze a pri chvíľke nepozornosti ho o ne pripravia. Často sa tvária, že ponúkajú mimoriadne výhodný tovar.
K tradičným výhovorkám ako vrátenie preplatkov, rozmieňanie veľkých bankoviek alebo prosby o neodkladnú pomoc v núdzi tento rok pribudla ďalšia.
Podvodníci sa snažili dostať k doma uloženým peniazom starších ľudí s tým, že ich poslal starosta, aby prekontrolovali sériové čísla bankoviek či zrátali úspory z dôvodu prechodu na novú euromenu.
Jedinou obranou je nepúšťať nikoho, koho nepoznáte, k sebe domov.
Na čo dať pozor
Ako sa nestať obeťou vreckového zlodeja:
peňaženku alebo doklady si nenechávajte na miestach, odkiaľ je ich možné ľahko vytiahnuť,
tašky a ruksaky, v ktorých máte peniaze alebo doklady, nenoste na chrbte, kam nevidíte,
pri nakupovaní si nedávajte kabelku či tašku s peniazmi do nákupného vozíka,
dávajte si pozor na kabelky voľne prevesené cez plece (najmä pri nastupovaní a vystupovaní z MHD), držte si pri tlačenici kabelku blízko pri tele,
cenné veci si nenechávajte v odevoch, ktoré si odložíte v reštaurácii na vešiak, bez dozoru nenechávajte ani kabelku či mobil odložený na stole,
pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú finančnú hotovosť a využívajte možnosť bezpečnejšieho platobného styku .
Zdroj: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave
Ako si chrániť peniaze
Karta je bezpečnejšia
Ak pri platení uprednostňujete bezhotovostný styk, ste pre vreckára menej atraktívnym terčom. No aj tu platia pravidlá.
„Kartu si hneď po jej prevzatí podpíšte,“ radí Štefan Frimmer zo Slovenskej sporiteľne. No nikdy si na ňu nepíšte PIN. Ten si nepíšte ani na lístoček do peňaženky či do zápisníka, ktorý nosíte pri sebe a v ktorom by ho mohol zlodej veľmi rýchlo nájsť. Krádež karty okamžite nahláste do banky. Tie mávajú nonstop fungujúce telefónne čísla vyhradené na takéto služby. Za škody vzniknuté neoprávneným použitím karty potom zodpovedá banka.
Vybavte si nižší limit
Pokiaľ vyberáte hotovosť z bankomatu, myslite na bezpečnosť.
Uprednostnite taký bankomat, ktorý sa nachádza na rušnejších miestach. Prezrite si najmä otvor, do ktorého sa vkladá karta, či v ňom nie je nainštalované cudzie zariadenie. Pri zadávaní PIN čísla si zakryte druhou rukou klávesnicu, aby ste zabránili odpozorovaniu vášho kódu.
Limity na výber hotovosti si v banke nenastavujte zbytočne vysoké. Pokiaľ používate mobilný telefón, nechajte si aktivovať aj upozornenie na všetky transakcie uskutočnené kartou cez SMS správy. Tak sa dozviete o každom výbere. Aj o takom, ktorý urobil zlodej.
Centrá strážia viac
Na rozdiel od bánk, ktoré sa spoliehajú skôr na automatizované bezpečnostné systémy, obchodné centrá platia ochranu cez súkromné bezpečnostné služby.
Do náplne práce zamestnancov SBS patrí aj pomoc pri zamedzení a nahlasovaní trestnej činnosti, prípadne aj pomoc pri zadržiavaní unikajúceho páchateľa.
Obchodné centrá pred Vianocami zvyčajne posilňujú bezpečné zložky práve preto, že ide o rizikové obdobie vyhľadávané najmä vreckármi.
Napríklad bratislavské obchodné centrum Aupark od novembra spolupracuje aj so štátnou políciou.
(ht)