BOMBAJ, TEL AVIV. Útoky na luxusné hotely v Bombaji, ale aj na iných miestach sveta ukazujú, že ich bezpečnosť je problematická. A to aj po tom, čo väčšina hotelov výrazne zlepšila ochranu svojich hostí.
Luxus ako zlo
Experti sa domnievajú, že hotely budú stále obľúbeným terčom teroristov. Hlavne po tom, čo útoky v Bombaji potvrdili, že zaútočiť na hotel je pomerne jednoduché a zároveň efektné. V očiach džihádistov predstavujú zlo: vedie sa tam hriešny život, zhromažďujú sa tam západniari a aj miestna elita, ktorá má často napojenie na vlády. A tie vedú s extrémistami vojny.
„Bezpečnosť a pohostinnosť nejdú vždy spolu. Ak chcete byť pohostinný, môže bezpečnosť fungovať len na istej úrovni,“ povedal majiteľ bombajského hotela Oberoi. Reagoval tak na otázky, či bol jeho hotel dostatočne chránený.
Objavili sa tiež informácie, že pracovníci bezpečnosti bombajských hotelov neboli na podobné útoky pripravení. To isté sa hovorí aj o komande. Denník Financial Times napísal, že veľká časť obetí z hotelov zomrela počas prvej polhodiny útoku. Teda v čase, keď sa k nim presúvali špeciálne sily.
Problém bol aj s hasičmi. Niekoľko hodín nemohli vstúpiť do horiacich budov, lebo ich nikto nechránil pred streľbou.
Hotely sú ľahký terč
Bezpečnostný analytik izraelského denníka Haarec Amos Harel tvrdí, že väčšina krajín sveta ani nemá dostatok špeciálnych jednotiek, ktoré môžu zasiahnuť, ak teroristi obsadia obrie hotely ako bombajský Tádž Mahál. Bombajské hotely rovnako ako väčšina hotelov ich úrovne majú detektory kovov, bežné sú kontroly kufrov a podobne. Ani to však nestačí.
Ak si teroristi útok dobre naplánujú, venujú dostatok času a peňazí pozorovaniu a ak sa im podarí „kúpiť“ niekoho zvnútra, hotel ľahko dobyjú. „Bez ohľadu na to, aké bezpečnostné opatrenia fungujú, stále je veľa hotelov, ktoré sú veľmi ľahkou korisťou,“ vyhlásil pre agentúru AP švédsky odborník na terorizmus Magnus Ranstrop.
Biznis hotely a hotely pre smotánku si veľmi zakladajú na diskrétnosti, otvorenosti a neznalosti slova nie, ak ide o želania klientov. S tým sa len ťažko zlučujú bezpečnostné prehliadky, kamery a kontroly. Po útokoch v Bombaji tamojší hotelieri tvrdia, že s bezhraničnou pohostinnosťou a otvorenosťou budú musieť skončiť.
Príkladom sú Pakistan, Jordánsko, Izrael či Egypt, kde po krvavých útokoch na hotely viac hľadia na bezpečnosť ako na estetiku a pred hotely stavajú vysoké múry, pred ktorými stoja ostrí chlapi so zbraňami v rukách.
Bezpečnosť a pohostinnosť nejdú vždy spolu. Ak chcete byť pohostinný, môže bezpečnosť fungovať len
na istej úrovni.
Majiteľ napadnutého hotela Oberoi v Bombaji