CHICAGO, BRATISLAVA. Ona ho obviňovala, že sa v zahraničnej politike správa ako naivka. On ju označoval za političku starej školy, ktorá o Iraku hovorí ako George Bush. Po šiestich mesiacoch od demokratických primárok je všetko inak. Hlavní súperi, ktorí bojovali v jednom z najtvrdších a najdlhších politických súbojoch, budú spolu v jednej vláde.
„Senátorku som vždy uctieval. Je tvrdá, múdra a disciplinovaná,“ povedal budúci prezident Barack Obama, keď včera oficiálne uviedol Hillary Clintonovú ako budúcu ministerku zahraničných vecí. Jeden z najdôležitejších postov v krajine tak získala žena, ktorá bola dlho prekážkou Obamovej cesty do Bieleho domu.
Krivdy zabudnuté
Budúci prezident včera na tlačovej besede predstavil aj ďalších členov svojho tímu, ktorý bude rozhodovať o krokoch v zahraničnej a domácej bezpečnostnej politike. Nielen prítomní novinári si pri uvedení Clintonovej spomenuli na obviňovanie z rasizmu a sexizmu, ktoré počas kampane lietali z oboch táborov.
Nezhody však môžu byť minulosťou. „Obaja majú veľmi zdravú úroveň vzájomného rešpektu,“ povedal pre portál Politico bývalý Clintonovej hovorca. Podľa portálu sa Obama v lete viackrát chcel vrátiť k možnosti, že Clintovú vymenuje aj za svoju viceprezidentku. Nakoniec tento post získal ďalší jeho súper v primárkach, Joe Biden.
Na krivdy zabudla veľmi rýchlo aj Clintonová. Počas demokratického konventu vo veľmi srdečnom prejave podporila Obamu. Vo veľkom za svojho bývalého súpera kampaňovala aj tesne pred voľbami, najmä v kľúčových štátoch ako Florida či Penssylvánia.
Ako bývalá prvá dáma dokonca radila aj Michelle Obamovej. Budúca pani Bieleho domu si pre svoje deti vybrala tú istú súkromnú školu, ktorú navštevovala aj Clintonových dcéra Chelsea.
Agentúra Reuters v analýze poznamenala, že voľba Clintonovej pre Obamu ukrýva v sebe aj riziká. „Takmer sa stala prezidentkou. Je hlavným politickým lídrom a pravdepodobne cíti, že sa stále môže stať hlavou štátu,“ povedal pre agentúru Reginald Dale analytik z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. Podľa denníka USA Today sa prvýkrát za 127 rokov stalo, že by si prezident vybral do vlády hlavného politického rivala.
Vie použiť silu
Post ministerky zahraničia je najviditeľnejšia pozícia v americkej vláde. Clintonová sa stane treťou ženou na tejto pozícii z posledných štyroch ministrov.
Na rozdiel od Baracka Obamu sú jej postoje v zahraničnej politike trochu ostrejšie, napríklad v otázke Iránu či Iraku. „Je to tvrdá pragmatička, ktorá rozumie, že tam vonku je nebezpečný svet, a rozumie, že niekedy je potrebné použiť silu,“ povedal pre USA Today bývalý veľvyslanec v Izraeli Martin Indyk, ktorý má k senátorke blízko. Tvrdšia by podľa analytikov mohla byť aj proti Rusku.
Bývalá právnička z Arkansasu, ktorá sa zaoberala aj ženskými právami, by však mohla do zahraničnej politiky priniesť aj tieto „mäkké témy“. Často počas svojej kariéry hovorila, že podpora vzdelávania či ľudských práv zlepší stabilitu vo svete.
Aké výzvy čakajú na Hillary?
Dve vojny, krajiny s jadrovými ambíciami či zlý imidž Spojených štátov vo svete. Nová americká ministerka zahraničia bude mať čo robiť.
1.Vojna v Afganistane a Iraku. Situácia v Iraku je po rokoch stabilnejšia a Barack Obama sľúbil, že do 16 mesiacov sa americkí vojaci stiahnu. Naopak, sila Talibanu v Afganistane za posledné mesiace stúpla.
2.Terorizmus. Aj posledné útoky v indickom Bombaji Američanom pripomenuli, že Bushom vyhlásená vojna proti terorizmu stále nie je vyhratá.
3.Irán. Američania stále kritizujú iránsky režim, že sa snaží vytvoriť atómovú bombu.
4. Imidž USA. Jednou z najväčších výziev pre Clintonovú bude zlepšiť obraz Spojených štátov vo svete. Po ôsmich rokoch vlády Georgea Busha bude mať ministerka čo naprávať.
5. Rusko a Čína. Budúca americká administratíva bude musieť zaujať postoj aj k silnejúcemu mocenskému postaveniu veľmocí Ruska a Číny.
(vas)
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Aj nový prezident má svoju Riceovú
Condeleezza Riceováz Bieleho domu odchádza, prichádza však jej menovkyňa Susan.
Je Afroameričanka, veľká športovkyňa, jej meno sa spája s prestížnou Stanfordskou univerzitou a venuje sa zahraničnej politike. Budúca veľvyslankyňa pri OSN Susan Riceová (44) má s odchádzajúcou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou veľa spoločné. Obe sa dokonca dobre poznali s Madeleine Albrightovou. Kým súčasná ministerka rodáčku z Československa sklamala a prešla ku konzervatívcom, Susan sa stala jej protežantkou a bola jej asistentkou pre Afriku.
Na rozdiel od Condi je aj vydatá a má dve deti.
V sídle OSN sa chce v prvom rade sústrediť na konflikt v Dárfúre a pritvrdiť sankcie proti vláde v Chartúme.
(hud)
Obama prekvapil s generálom od Rumsfelda
Budúci prezident si na tradične vplyvné miesto poradcu pre národnú bezpečnosť zvolil veliteľa námornej pechoty z Rumsfeldovej éry.
Z členov Obamovho bezpečnostného tímu patrí medzi prekvapenia najmä jeho meno. James Jones, vyslúžilý generál v americkej námornej pechote, získa v novej vláde post poradcu pre národnú bezpečnosť.
Budúci prezident, ktorý hlavný pilier svojej kampane založil na svojom nesúhlase s vojnou v Iraku, si do vlády pozval generála, ktorý slúžil na ministerstve obrany za éry Donalda Rumsfelda. Ešte na jar 2003, tesne pred inváziou, bol veliteľom americkej námornej pechoty. Ako pripomína magazín Time, Jones v tom čase chystanú operáciu neodsúdil.
Na druhej strane práve Jones (na snímke SITA/AP s afganským prezidentom Hamidom Karzaiom) je človek, ktorý dôverne pozná situáciu v Iraku aj Afganistane. Potešiť by mohol aj európskych spojencov, keďže ako veliteľ NATO v Európe bol medzi nimi veľmi populárny.
Vplyvný post poradcu pre národnú bezpečnosť zastáva tradične človek blízky prezidentovi. Počas prvej Bushovej vlády slúžila na tomto mieste súčasná ministerka zahraničia Condoleezza Riceová. Aj z tohto dôvodu je Jonesovo vymenovanie prekvapujúce, kedže Obama sa s ním sotva pozná. Veterán vietnamskej vojny sa naopak priatelí s Johnom McCainom.
(vas)