BRATISLAVA. Dnes je to už týždeň, čo ministerstvo životného prostredia rozhodlo o pozastavení výstavby skládky v Pezinku, a skládka sa stále stavia, akoby sa nič nestalo.
Zástupca občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Jaroslav Pavlovič to zistil včera predpoludním, keď zašiel na miesto výstavby. Na dôkaz ho nafotil a fotky poslal ministerstvu i médiám.
Proti predbežnému opatreniu sa síce dá odvolať, ale odvolanie nemá odkladný účinok. Stavebné práce sa preto musia pozastaviť, len čo stavebníkovi toto rozhodnutie doručia. K tomu však ešte nedošlo.
Zástupca investora Westminster Brothers Marián Kočner rozhodnutie nedostal. Pre ČTK potvrdil aj to, že na skládke sa ďalej pracuje.
Ministerstvo nemá návratky
„Zdá sa, že opäť sa v tejto kauze opakuje trauma z nedoručovania rozhodnutí,“ hovorí Pavlovič. Kompetentné štátne orgány podozrieva, že „pravdepodobne úmyselne volia neúčinné postupy, a tak svojím konaním stavebníkovi umožňujú sústavnú realizáciu stavby“.
Pavlovič od ministerstva žiada, aby ho informovalo, komu a kedy poslalo svoje rozhodnutie o predbežnom opatrení.
Hovorca ministerstva Peter Višváder pre SME povedal, že návratky, ktoré by svedčili o doručení, ešte nemajú.
„Posielali sme to všetkým účastníkom konania, a to 25. novembra,“ tvrdí. Ministerstvo podľa neho urobilo všetko, čo malo. „Teraz bude možno opakované doručenie. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať.“
Aktivisti to tušili
Ministerstvo, ktoré vedie Ján Chrbet z SNS, minulý utorok vydalo predbežné opatrenie. „Týmto rozhodnutím investorovi uložilo bezodkladne zastaviť všetky práce na stavbe pezinskej skládky,“ napísalo v platenej tlačovej správe.
Pezinskí aktivisti sa s tým predvídajúc, čo sa môže stať, neuspokojili. Aj na proteste pred Úradom vlády, ktorý na tento deň zorganizovali, trvali na tom, aby ministerstvo v tejto veci definitívne rozhodlo.
„Pozastavenie prác je dobrá správa a je to výsledok toho, že tu dnes stojíme. Po 77 dňoch by sme však boli radi, keby ministerstvo rozhodlo aj vo veci samej, či bolo povolenie skládky v súlade so zákonom,“ hovorila Zuzana Čaputová z iniciatívy.
Vo štvrtok bude súd
Už tento štvrtok sa touto kauzou bude zaoberať bratislavský krajský súd.
Odporcovia skládky a primátor Pezinka Oliver Solga v septembri podali žaloby proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorým potvrdila právoplatnosť povolenia na výstavbu. Súd žaloby spojil na spoločné konanie.
Pezinčania sa v boji proti skládke obrátili aj na Európsky parlament. Adresovali mu petíciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako osemtisíc ľudí. Upozorňujú ňou na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru.