JOHANNESBURG. Harare, hlavné mesto Zimbabwe, ktoré v dôsledku dlhodobej hospodárskej krízy trpí výpadkami elektriny, je najnovšie bez vody. Zastavenie dodávok vody súvisí s epidémiou cholery a nedostatkom chemikálií na dezinfekciu vodných zdrojov.
„Vzhľadom na nedostatok chlóru je lepšie zastaviť dodávky vody úplne, ako dodávať kontaminovanú vodu,” napísal denník Herald.
Doterajšia bilancia epidémie, ktorá zasahuje viac ako polovicu krajiny, je podľa Detského fondu OSN (UNICEF) 10tisíc nakazených a 450 mŕtvych – väčšinou detí. „Choroba sa šíri alarmujúcou rýchlosťou aj do susedných štátov,“ upozornila hovorkyňa UNICEFu.
Prvý prípad cholery sa objavil v polovici novembra. Šíreniu epidémie napomáhajú zdevastované zdravotníctvo, nedostatok pitnej vody a nevyhovujúci sanačný systém.
Cholera sa šíri prostredníctvom kontaminovanej vody. Kanalizačné systémy nie sú udržiavané, odpadky sa nezbierajú a ľudia trpia nedostatkom pitnej vody.
Cholera sa za normálnych podmienok dá liečiť a je možné jej aj predchádzať. Nie však v krajine, kde v dôsledku hospodárskej krízy a medzinárodnej izolácie chýbajú najzákladnejšie potraviny a lieky.
Úrady upustili aj od poplatkov za pochovávanie obetí cholery, pretože obyvatelia sú aj tak pod tlakom ekonomickej krízy vrátane nedostatku bankoviek. Medzinárodný menový fond výšku hyperinflácie v Zimbabwe koncom novembra odhadol na 231 miliónov percent.
V krajine nefunguje ani vláda. Prezident Robert Mugabe a vodca hlavnej opozičnej strany Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) Morgan Tsvangirai síce pred dvoma mesiacmi podpísali dohodu o rozdelení moci, vyjednávanie o vládnej koalícii však uviazlo na spore o personálne obsadenie ministerstiev.
Autor: Roman Lipták