BANGKOK, BRATISLAVA. Napätie v Thajsku nepoľavuje. Už šesť dní protivládni demonštranti blokujú letiská v hlavnom meste a polícia si s nimi nevie poradiť. Demonštrantom sa vyhráža trestným stíhaním, ak neopustia letiská.
Na odporcov vlády dokonca niekto zaútočil granátom. Ten vybuchol v blízkosti kancelárií predsedu vlády. Zranilo sa pri tom najmenej 54 ľudí, z toho štyria ťažko. Vodcovia demonštrantov však vyhlásili, že sa nedajú zastrašiť a v protestoch vytrvajú až „do konca“. Tým by mal byť pád vlády.
V uliciach sú stúpenci vlády
Vláda má stále silnú podporu predovšetkým na vidieku. Ulice Bangkoku zaplavili už aj priaznivci premiéra Somčaja Vongsavata. Včera zvolala vláda tisíce svojich stúpencov do hlavného mesta, kde na veľkej demonštrácii odmietli nátlakové metódy opozície. Polícii sa podarilo zabrániť ich kolízii s premiérovými odporcami.
Protest stúpencov vlády mal upozorniť na údajnú zaujatosť ústavného súdu, ktorý v utorok nezvyčajne rýchlo rozhodol, že sa vládna kolícia počas minuloročných volieb dopustila podvodov. Očakáva sa, že ďalší súd preto rozhodne o rozpustení premiérovej Strany ľudovej moci. „Je zrejmé, že ide o rozpor so skutočnou spravodlivosťou. Bolo to dobre naplánované, ide fakticky o maskovaný prevrat,“ povedal jeden z predákov provládnej Aliancie proti diktatúre (DAAD) Víra Musikapong.
Opozícia sa už šesť mesiacov snaží zvrhnúť skorumpovanú vládu, ktorá je podľa nej stále v rukách Thaksina Šinavatru, premiéra zosadeného pred dvoma rokmi. V súčasnosti čelí obvineniam z korupcie a žije v exile. Premiér Vongsavat je jeho švagrom.
Polícia nezasahuje
Už šiesty deň včera pokračovala blokáda bangkockého medzinárodného letiska Suvarnabhumi. Štyri dni je už obsadené aj letisko Don Muang, využívané najmä na vnútroštátne lety. Polícia síce včera demonštrantov opätovne vyzvala, aby sa rozišli, násilie však použiť odmieta. Obáva sa, že by tým mohla vyvolať nepokoje či vyprovokovať vojenský prevrat. Velitelia armády totiž neskrývajú, že sympatizujú s opozíciou.
O bezzubosti polície svedčí aj príhoda z noci na včera. Dav opozičných demonštrantov vyzbrojených tyčami a bejzbalovými pálkami sa rozbehol od letiska k policajnému zátarasu. Približne 150 policajtov pred nimi ušlo skôr, ako k nim dobehli.
Podľa Federácie thajského priemyslu stojí krajinu jeden deň štrajku 85 miliónov dolárov. Na budúci rok by mohlo krajinu navštíviť až o polovicu menej zahraničných turistov.
Nepokoje ohrozujú aj summit Asociácie krajín juhovýchodnej Ázie, ktorý by sa mal v Bangkoku začať o dva týždne.
Vláda pomôže turistom
Thajsko chce z krajiny urýchlene dostať turistov. Aj im platí.
Mnohé zahraničné vlády, ktorých občania uviazli v Thajsku, vyjadrujú svoje znepokojenie a diplomatickými cestami naliehajú na Bangkok, aby situáciu urýchlene riešil. Thajské vládne miesta preto včera prisľúbili zorganizovať odlety turistov a biznismenov čo najrýchlejšie a využiť na to všetky letiská v krajine.
Do toho času má každý cudzinec dostať z vládnych zdrojov príspevok v hodnote 44 eur na deň, ktorý mu má pomôcť prekonať čakanie.
„Vyzývam všetkých Thajčanov, aby cudzincom pomáhali,“ vyhlásil podľa thajských médií minister turistiky Vírasak Kohsurat. „Je to dobrá príležitosť ukázať v danej situácii, že náš priateľský vzťah k cudzincom sa nijako nezmenil,“ dodal.
Podľa jeho odhadu za päť dní, počas ktorých trvala blokáda dvoch hlavných letísk v krajine protivládnymi demonštrantmi, stúpol počet cudzincov, ktorí uviazli v krajine, na 100-tisíc ľudí. Hlavnú časť z nich tvoria turisti, ktorým sa skončil rekreačný pobyt, ďalšou významnou skupinou sú domáci i zahraniční podnikatelia.
(čtk)
FOTO – ČTK |
Autor: ma