BRATISLAVA. Slovenský olympizmus pôjde v ústrety londýnskej olympiáde s jemne zmeneným vedením, no s ostro zmenenou stratégiou, ktorá prekračuje horizont štvorročného mandátu.
Úspešná garnitúra reprezentantov starne, preto Slovenský olympijský výbor na sobotňajšom volebnom valnom zhromaždení zavelil smer mlaď. Jeho staronový prezident František Chmelár dokonca namiesto viceprezidentky pre olympijské aktivity vymenoval viceprezidenta pre mládež.
Funkciu zveril Vladimírovi Millerovi, šéfovi moderného päťboja, riaditeľovi jedného zo športových gymnázií a vedúcemu výpravy na pekinskej olympiáde, ktorý bol dosiaľ jeho zástupcom pre letné športy. Tie dal Chmelár na starosť volejbalovému predsedovi Ľuborovi Halandovi. Zimné ponechal generálnemu sekretárovi hokejového zväzu Igorovi Nemečkovi.
Štyria olympionici
Meradlom úspešnosti národného olympijského výboru podľa Chmelára nie sú len medaily, ale najmä vplyv na stav spoločnosti: „Darmo získame dvojnásobok medailí a vychováme viac športových hviezd, ak ich úspechy nebudú inšpirovať deti a nepritiahnu ich k pravidelnému športovaniu.“
Chmelár, ktorý stojí na čele SOV od decembra 1999, nemal protikandidáta. Zo 63 možných hlasov dostal 58.
V prvom kole volieb do jedenásťčlenného výkonného výboru prešli iba traja, zhodou okolností neskorší viceprezidenti. Prví dvaja olympionici uspeli až v treťom. Jedným bol kajakár Ľubor Štark, šéf marketingovej spoločnosti SOV, ktorá sa z vyše 600-tisícovej straty v roku 2004 dostala vlani takmer do šesťmiliónového zisku, a druhou výškárka Mária Mračnová, predsedníčka atletického zväzu a od zrodu SOV až do soboty jeho podpredsedníčka.
Pod ostrejším dozorom
O kolo neskôr k nim pribudla ešte zjazdárka Jana Gantnerová, exposlankyňa za HZDS a dnes predsedníčka rady ministra školstva pre šport. Členom exekutívy však ako predseda komisie olympionikov ostal aj strelec Jozef Gönci. Nové vedenie sa od starého líši minimálne. Chmelár to pokladá za „dôkaz, že starý výkonný výbor mal vysoký stupeň dôvery“. Na otázku, či je spokojný s nováčikmi, ktorými sú Gantnerová a vodnoslalomársky manažér Richard Galovič, odvetil: „Dokonca veľmi. Galoviča a Gantnerovú som tam chcel.“
Teší sa aj tomu, že v lyžiarke k hokejistovi Nemečkovi pribudol do výkonného výboru ďalší zástupca zimných športov.
Exekutíva olympijského výboru bude pod ostrejšou kontrolou. Na čelo dozornej rady sa totiž po víťazstve nad jej doterajšou šéfkou, päťnásobnou olympioničkou Máriou Jasenčákovou dostal Marián Kukumberg. Navyše, jej členom sa okrem bývalej sánkarky stal aj legendárny cyklistický kouč a ďalší bývalý poslanec (za SNS) Kamil Haťapka, ktorý má povesť „večného vrtáka“.
Kukumberg: Klameme sa
Z Kukumberga, bývalého popredného hádzanára, ktorý v predminulom období sedel aj vo výkonnom výbore SOV, sa stáva multifunkcionár: vedie Slovenské združenie telesnej kultúry, Konfederáciu športových zväzov a je aj riaditeľom strediska vrcholového športu rezortu vnútra. Ako málokto však nekompromisne formuluje to, čo šport trápi.
V sobotu označil za schizofreniu uznesenie nedávnej národnej konferencie o zvýrazňovaní významu vrcholových stredísk, keď im zriaďovacie ministerstvá zároveň znižujú tabuľkové miesta aj rozpočty. „Klameme sa,“ skonštatoval. Miesto v stredisku nemá ani zápasník David Musuľbes - osem mesiacov po titule európskeho šampióna a štvrť roka po olympijskom bronze! Generálny riaditeľ sekcie športu na ministerstve školstva Pavol Macko ubezpečil, že sa už chystá.
Jediné riešenie: osloviť Fica
Kukumberg minulú stredu presvedčil predstaviteľov 51 športových zväzov, že sa vyčerpali všetky možnosti riešiť problém financovania slovenského športu a s predsedom Združenia technických a športových činností Miloslavom Bencom dostali poverenie osloviť premiéra Roberta Fica.
Aj olympijské plénum uložilo novým orgánom úlohu rokovať na „najvyššej politickej úrovni“. Žiada minimálne zastaviť znižovanie stavov v strediskách vrcholového športu a tiež zakázať odpredaj „nadbytočných“ štátnych pozemkov za trhové ceny pod športoviskami, ktorý umožní novela zákona o správe majetku štátu.
Aj opatrnejší Chmelár vidí ako „jediné východisko ísť za politickými lídrami“ a „snažiť sa ich presvedčiť, že nastal čas, v ktorom šport potrebuje väčšiu a konkrétnejšiu podporu“.
Najlepším štát prilepší
„Viacerí talentovaní športovci sa vo veku 20 - 23 rokov rozhodli pre inú kariéru, lebo sme im neboli schopní ponúknuť primeraný sociálny status a perspektívu,“ konštatoval Chmelár.
Zatiaľ sa črtá aspoň čosi ako renta pre zaslúžilých športovcov. Ministri školstva, obrany a vnútra sa rozhodli predložiť vláde návrh zákonnej normy o doživotnom mesačnom príspevku vo výške trojnásobku životného minima pre olympijských medailistov, majstrov sveta v olympijských disciplínach a paralympijských víťazov. Podľa Chmelára si to vyžiada ročne náklady iba desať miliónov korún.
Voľby v SOV
Prezident: František Chmelár (dostal 58 hlasov).
Viceprezidenti: pre letné športy Ľubor Halanda (v 1. kole 32), pre zimné športy Igor Nemeček (38), pre mládež Vladimír Miller (48).
Členovia výkonného výboru: Jozef Gönci (ex officio ako predseda klubu olympionikov), Ľubor Štark (v 3. kole 25 hlasov), Mária Mračnová (v 3. kole 24), Jozef Bazálik (v 4. kole 42), Zdenko Kríž (v 4. kole 41), Jana Gantnerová (v 4. kole 36), Richard Galovič (v 4. kole 32).
Dozorná rada: Marián Kukumberg (predseda), Mária Jasenčáková, Kamil Haťapka.
Individuálni členovia SOV: Ján Grexa, Mária Jasenčáková, Jozef Vengloš.
Členovia-olympionici (na základe volieb športovcov v Pekingu): Jozef Gönci, Milan Jagnešák, Michal Riszdorfer, Jana Šeďová.
Čestný člen: Anton Švajlen.
Generálny sekretár: Jozef Liba.