BRATISLAVA. Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu František Blanárik spolupracoval v osemdesiatych rokoch s vojenskou kontrarozviedkou pravdepodobne vedome.
Naznačuje to jeho spis dôverníka. Vyplýva z neho, že nebol len dôverník, ale dôverník-rezident. „Mal napojených dvoch dôverníkov – vojakov základnej služby,“ píše sa v jeho spise.
Vedomá spolupráca je prekážkou na získanie previerky.
Blanárik, kedysi bývalý vojak, previerku napriek tomu má a vedie úrad, ktorý ich udeľuje a narába s citlivými bezpečnostnými údajmi nielen zo Slovenska, ale aj z NATO.
Ministerstvo obrany po zverejnení informácií o Blanárikovi minulý týždeň vyhlásilo, že jeho spolupráca bola nevedomá.
Dôverník je kategória, keď osoba nemusela vedieť, že s ŠtB spolupracuje, rezident si už aktívnu spoluprácu vyžadoval a musel o nej vedieť. Vyplýva to z charakteristiky, ktorú zverejnil Ústav pamäti národa.
„Rezident bol špeciálne vybraný, spoľahlivý, skúsený a odborne pripravený tajný spolupracovník, ktorý pod vedením operatívneho pracovníka riadil prácu jemu pridelených agentov,“ charakterizuje rezidenta Ústav pamäti národa (ÚPN).
Ako je možné, že Blanárik s takým obsahom spisu získal previerku, nechce vojenská spravodajská služba, ktorá mu ju dala, vysvetliť. Rovnako ani Národný bezpečnostný úrad.
Nekomunikuje ani František Blanárik, ktorý je podľa jeho kancelárie chorý, ani jeho hovorkyňa Blažena Zimanová.
Aj ďalšie detaily spisu súčasného riaditeľa Národného bezpečnostného úradu vylučujú, že by si neuvedomoval, že spolupracuje s vojenskou kontrarozviedkou.
V osemdesiatych rokoch, keď Vojenská kontrarozviedka (VKR) spis vyhotovila, bol vojakom z povolania. Archívny spis zachytáva jeho hodnotenia. Napríklad vetu „o spoluprácu s VKR má aj naďalej záujem“ či ďalšiu „schôdzky boli uskutočňované konšpiratívnym spôsobom. Zásady konšpirácie dodržuje“.
Ak by nespolupracoval vedome, prečo dodržiaval zásady konšpirácie?
Blanárik absolvoval začiatkom osemdesiatych rokov školenie v spravodajskom inštitúte, kde si prehĺbil odborné vedomosti „z kontrarozviednej i rozviednej práce“.
Podpora od Mečiara
Pevne za svojím nominantom stojí predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý sa podľa vlastných slov s Blanárikom pozná od roku 1990 a považuje ho za čestného, pracovitého človeka, ktorý pre tento štát niečo urobil.
O jeho stiahnutí odmieta uvažovať a pripomína, že prešiel aj najprísnejšou kontrolou vyžadovanou NATO. Nové informácie o minulosti Blanárika považuje za podvrh alebo minimálne nehodnoverný fakt. „Z času na čas prichádza nejaký hnoj s dokumentáciou, čo je v Prahe, podľa toho, komu sa čo hodí,“ povedal Mečiar.
Blanárika sa zastáva aj predseda SNS Ján Slota. „Myslím, že tí najväčší gauneri sú dávno za vodou a nemajú nijaký zápis a myslím si, že by sa mali preberať dôležitejšie veci,“ povedal Slota.
V spise, ktorý bol uložený v Česku, sa tiež píše, že Blanárik spoznal operatívnych pracovníkov Františka Dvořáka, Jozefa Kostera, Jána Kodaja a Mateja Maríka. Informácie o ňom zapisoval Aladár Levický. Ten od neho získal informácie o Blanárikovom kamarátovi Ladislavovi B., že uňho prespali známi zo západného Nemecka.
Blanárik udal aj to, že Ladislav B. za prenocovanie návštevy dostal balík, v ktorom boli dve bledomodré vetrovky pre deti. Kontrarozviedka jeho informácie hodnotila ako „cenné“, nikdy však za ne nebol odmenený. Ladislav B. bol aj na základe jeho informácií prevelený a zbavený funkcie, k informáciám sa nechce vyjadrovať.
Preberú ho v parlamente
Blanárik prešiel aj skúškou na detektore lži, nie je však známe, na aké otázky odpovedal.
Koalícia sa zatiaľ Blanárika odvolať nechystá, zajtra má o ňom rokovať výbor pre kontrolu NBÚ. Rokovanie bude neverejné.
Neverím týmto záhadným objaveniam sa skutočností v Prahe, ktoré boli predtým predmetom skúmania.
Vladimír Mečiar, predseda HZDS
Autor: Monika Tódová Miroslav Kern