Azda žiadny redizajn loga nevyvolal takú búrku nevôle ako nové logo a dizajn produktov Pepsi.
Jeho nedávne odhalenie sprevádzali komentáre, v ktorých sa až pričasto používali slová „strašné“, „trápne“, „nezmyselné“, „fuj“, či dokonca „najhroznejšia vec, akú som kedy v živote videl/-a“.
Isteže, sem-tam sa nájde aj nejaký zástanca novej grafiky, no odhadujem, že 9 z 10 diskutujúcich na túto tému sa vyjadruje o novom logu Pepsi s dešpektom.
Odľahčené logo
Pepsi zmenila svoje logo vo svojej stodesaťročnej histórii už jedenástykrát; naposledy asi pred desiatimi rokmi. Vývoj „tohtoročného“ loga stál milión amerických dolárov a profesionálna agentúra sa jeho vývoju venovala päť mesiacov. Podľa oficiálneho vyjadrenia spoločnosti, išlo jej o to, aby novým logom vzbudila emócie.
Biela vlnka uprostred loga má po novom znázorňovať úsmev; a to dokonca vždy iný úsmev v závislosti od produktu, na ktorom sa nachádza.
Napríklad Diet Pepsi bude mať úsmev oveľa rezervovanejší než klasická Pepsi a Pepsi Max sa bude usmievať veľmi „doširoka“.
Radikálne sa zmenilo písmo – je jednoduchšie. Dizajn produktu je oveľa „čistejší“. Dokonca z komplikovaného názvu „Mountain Dew“ boli odstránené slabiky, čím vzniklo moderné „Mtn Dew“, ... - ale napriek tomu je veľká časť dizajnérov z celého sveta k novému logu skeptická.
Isteže, ako pri každom novom logu, aj tu sa objavili pochybnosti o tom, či nové logo Pepsi nepripomína náhodou logo Baracka Obamu, Korean Air, staré logo Pepsi Diet, banán, a áno, niektorým tiež určité časti ľudského tela (zvrásnené linky okolo hrdla fľaše Pepsi sú naozaj trocha, ehm, netradičné).
Ako iPod
No spontánna diskusia o novom logu Pepsi však vyplavila na povrch aj zaujímavé myšlienky o dizajnérskom štýle v časoch finančnej krízy a o „iPod-izácii“ všetkého vôkol nás.
Ako píše Jim Edwards, dlhoročný editor magazínu Adweek: „V súčasnosti v dizajnérskom biznise platí nepísané pravidlo, podľa ktorého všetky nové produkty a reklamy musia byť striedme, bez použitia písmen, vzbudzujúce dojem čistoty ako hudobný prehrávač Apple a jeho reklamy.“
Je však otázne, či sa takto budovaným značkám podarí získať dostatok rešpektu aj pre budúcnosť a či im to pomôže posilňovať ich postavenie na trhu.
Autor: Marian Timoracký, marketingový poradca, United Consultants