Minister financií týždeň tvrdí, že nemôže sprístupniť zmluvu s podnikateľom Vítkom. V skutočnosti len naťahuje čas.
BRATISLAVA. Ani mimoriadne rokovanie vlády a účelová zmena zákona už nič nezmenili na tom, že Tipos zaplatil cyperskej firme Radovana Vítka zhruba 490 miliónov korún (16 miliónov eur). Tipos platil ešte 19. novembra podľa premiéra Roberta Fica z vlastného. Zvyšných 1,5 miliardy, ktoré mu požičalo ministerstvo financií, musí Tipos vrátiť späť.
Ministerstvo financií ani včera nepredložilo zmluvu medzi spoločnosťou Tipos a cyperskou firmou Lemikon Ltd, ktorú ovláda český podnikateľ Radovan Vítek. A to napriek tomu, že vo štvrtok ho k tomu aj hlasmi viacerých koaličných poslancov zaviazal parlament.
Počiatek tvrdí, že stále nedostal súhlas cyperskej firmy, hoci o to prostredníctvom Tiposu požiadal ešte v stredu. „Zatiaľ sme žiadnu žiadosť nedostali,“ povedal Vítkov právny zástupca Tomáš Rybář.
„Poslali sme to prioritnou listovou zásielkou aj mailom na adresu pána Rybářa,“ tvrdí hovorkyňa Tiposu Barbora Písecká. Ministerstvo na otázku, prečo v tejto situácii nevyužili kuriéra, neodpovedalo.
Počiatkove tančeky
Zverejneniu zmluvy pritom v skutočnosti nič nestojí v ceste. Umožňuje to zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa Rybářa navyše žiadala o utajenie zmluvy spoločnosť Tipos, a nie Vítkova cyperská firma, ako tvrdí minister Počiatek.
„Záväzok mlčanlivosti bol návrh Tiposu, ja by som to tam určite nedával,“ potvrdil SME Rybář. „Nebudeme to komentovať,“ reagovala hovorkyňa Tiposu Písecká. „Je to ďalší dôkaz o tom, že predstavitelia štátu sa snažili utajiť informácie o tomto škandále,“ myslí si poslanec SDKÚ Ivan Štefanec.
Minister financií na otázku, prečo zavádza verejnosť, keď tvrdí, že na zverejnenie zmluvy potrebujú Vítkov súhlas, neodpovedal. Mlčí aj premiér Robert Fico, hoci začiatkom týždňa kritizoval zástupcov štátu v strategických podnikoch, že nechcú vládu informovať o dôležitých veciach, ktoré sa tam dejú.
„Vy tam nie ste za cudzích akcionárov, vy ste tam za štát. Sú veci, ktoré musíme vedieť,“ citovali Fica Hospodárske noviny. Podľa Jahnátka dokonca manažéri, ktorí podpísali záväzky mlčanlivosti, prekročili svoje právomoci. Najhoršie sa vraj komunikuje s SPP.
Oddychový čas?
Daniel Lipšic z KDH pripomína, že v roku 2004 schválila vláda analýzu ministerstva spravodlivosti, ktorá definuje, čo sa musí zverejňovať. „Okrem iného sa tam píše, že nakladanie s verejnými peniazmi nie je možné kvalifikovať ako obchodné tajomstvo.“
Vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko z ANO totiž nechcel zverejniť zmluvy s automobilkou KIA, v ktorých sa hovorilo aj o miliardových investičných stimuloch, ktoré mali ísť zo štátnych peňazí.
Počiatek tvrdí, že nemá so zverejnením zmluvy medzi Tiposom a Vítkom problém, vyžiadal si však čas do pondelka. Z akého dôvodu, nevysvetlil.
Zmluva v trezore
Zmluva medzi Tiposom a cyperskou firmou Radovana Vítka je momentálne v notárskej úschove.
Stalo sa tak včera po poslaneckom prieskume na ministerstve financií.
„Dosiahli sme aspoň to, že sa dala za našej asistencie do notárskej úschovy. Mali sme podozrenie, že naťahujú čas, aby ju pozmenili, zmanipulovali,“ povedal poslanec SDKÚ Štefanec.
Podľa neho bola zmluva uzavretá 19. novembra, pričom do piatich dní po jej podpise odišlo na Cyprus z účtu Tiposu 400 miliónov korún – vraj ako „prvá splátka za know-how“.
Parlament včera schválil novelu, ktorá umožní generálnemu prokurátorovi zastaviť ďalšie platby. Prezident ju podpísal, okamžite môže vyjsť aj v zbierke. Opozícia včera požiadala o zvolanie mimoriadnej schôdze s jediným bodom – odvolanie ministra Počiatka. Predseda parlamentu ju musí zvolať do siedmich dní.
Čo je nové:
Tipos už poslal 490 miliónov korún na účet podnikateľa Vítka.
Parlament prijal zákon, ktorý umožní zastavenie platieb.
Počiatek klame, že nemôže zverejniť miliardovú zmluvu.
Opozícia žiada odvolanie ministra Počiatka.
Koalícia Počiatka drží
Ministra financií sa zastal nielen premiér, ale aj šéfovia SNS a HZDS.
Hoci má Ján Počiatek zo Smeru už od augusta žltú kartu od premiéra Roberta Fica, v koalícii nie sú pochybnosti, že by mal naďalej viesť ministerstvo financií. Verejne sa ho včera zastal Fico, ale aj predsedovia SNS a HZDS.
„Vy sa ma pýtate, či odvolám ministra financií. Pokiaľ viem, tak tu nestojí pán Mikloš. Keby tu stál, tak ho odvolám. Preto je tu pán Počiatek,“ povedal Fico krátko po schválení štátneho rozpočtu.
„Je to hlúposť. Premiér jednoznačne povedal, že všetko je zastavené. Takže neviem, prečo by mali odvolávať Počiatka,“ povedal šéf SNS Ján Slota o kauze Tipos a návrhu opozície na odvolanie ministra.
Súhlas s odvolávaním Počiatka nenaznačuje ani Mečiar. „Počúval som veľmi pozorne, čo hovorili všetci opozičníci. Chcú vidieť zmluvu, budú ju vidieť v utorok, generálny prokurátor povie svoje stanovisko budúci týždeň.“
Poslanec SDKÚ Ivan Štefanec povedal o rokovaní parlamentu, že je to „odhalenie dvojmiliardového podvodu vašich ministrov v priamom prenose“. Podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer) zasa nazval opozičné príspevky „festivalom neuveriteľnej bezočivosti a lži“ .
Parlament včera schválil v skrátenom legislatívnom konaní novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá je reakciou na kauzu Tipos. Parlament schválil novelu v rekordne krátkom čase, keďže vláda ho predložila vo štvrtok popoludní. Návrh podporilo všetkých 139 prítomných poslancov, teda aj opozícia.
Novela umožňuje generálnemu prokurátorovi požiadať o okamžitý odklad vykonateľnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu.
(knm)
Tajná dohoda môže potopiť dovolanie
Dohoda medzi Tiposom a firmou českého miliardára môže byť časovanou bombou. Môže spôsobiť,že ani dovolanie nezabráni tomu, aby sa Radovan Vítek netešil z miliárd.
Keďže nikto nevie, čo v dohode je, ťažko určiť, čo z nej vyplýva. Ak je tam však dohodnutý splátkový kalendár a celkovo uznanie záväzku, mimoriadne dovolanie môže byť zbytočné. Právnik Radoslav Procházka vidí v dohode veľký problém. Keďže Tipos už zrejme na základe jej znenia vyplatil Vítkovi 400 miliónov korún, môže byť ťažké dohodu neskôr na súde spochybňovať.
Právnik Martin Repáň si myslí, že samotná platba 400 miliónov nemá vplyv na skutočnosť, či je dohoda platná alebo nie. To určí až súd. Hovorí, že napadnúť dohodu na súde bude zrejme veľmi ťažké. Repáň upozorňuje, že podľa zverejnených informácií dohodu vypracovala renomovaná advokátska kancelária, takže je málo pravdepodobné, že v nej urobila nejakú chybu. „Samotné napadnutie bude preto ťažké,“ povedal Repáň.
Otázne podľa Repáňa tiež je, akou formou bola dohoda spísaná. Ak exekučnou notárskou zápisnicou, tak hrozí, že už na druhý deň od nesplatenia záväzkov Tiposu uvedených v dohode môže byť podaný návrh na vykonanie exekúcie.
Možnosť, že dohoda spochybní aj mimoriadne dovolanie, pripúšťa aj právnik Radovan Pala. Spolieha sa na to, že štát koná racionálne. Mal by jasne podľa neho povedať, že niečo podobné nehrozí. Ministerstvo financií o dohode mlčí. Rovnako aj právny zástupca Vítka. Premiér Robert Fico na otázky neodpovedal. Vo štvrtok pripustil, že aj zmenou Občianskeho súdneho poriadku ide štát do neistoty.
Ak by Najvyšší súd nakoniec rozhodnutie potvrdil, tak hrozí, že Tipos bude musieť zaplatiť viac ako dve miliardy. Je pravdepodobné, že v prípade víťazstva uzná Vítkovej spoločnosti aj 300-tisícové úroky za každý omeškaný deň platby. Procházka tvrdí, že súd takto nemusí rozhodnúť automaticky, ale väčšinou na tento nárok prihliada.
Veronika Šutková
Ak by táto snemovňa mala niečo prijať, bezpochyby uznesenie, v ktorom by poďakovala vedeniu ministerstva aj Tiposu, ako sa snažili zabrániť a zmierniť škody.
Robert Kaliňák, minister vnútra
Záväzok mlčanlivosti bol návrh Tiposu, ja by som to tam určite nedával.
Tomáš Rybář, právny zástupca firmy českého podnikateľa
Minister Ján Počiatek chce viac času na prípravu zverejnenia zmluvy medzi Tiposom a cyperskou firmou českého miliardára. Tá s jej zverejnením nemá problém.
FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
ILUSTRAČNÉ SME –PETER ŽÁKOVIČ