BRATISLAVA. Správny hospodár v čase, keď na dvere jeho domu klope kríza, šetrí, aby mal rezervu na zlé časy. O vláde to zatiaľ neplatí. Tá, keď zistila, že svetová ekonomická kríza oberie štát o časť daní, nezačala škrtať výdavky, ale krajinu ide jednoducho viac zadlžiť.
Na tom, že rozpočtový deficit mal na budúci rok klesať rýchlejšie, ako si v parlamente odhlasovala koalícia, sa zhoduje opozícia aj ekonómovia.
Pôvodne mal byť schodok verejného rozpočtu zhruba 38 miliárd korún. Včera však poslanci schválili, že to bude o vyše sedem miliárd viac. V pomere k HDP to teda nebude 1,7 percenta, ale až 2,08 percenta.
Hlasy ekonómov, ktoré sú dosť podobné opozičným, prinášajú aj médiá. Práve to včera rozčertilo premiéra. Tlačovku po schválení rozpočtu na budúci rok v parlamente nezačal tým, čo rozpočet prinesie ľuďom, ale obvineniami, že tí, čo sú proti jeho vláde, „nepomohli Slovensku v čase svetovej a hospodárskej krízy ani pohnutím prsta“.
Parlamentnú opozíciu prirovnal k záškodníkom, ktorí „v noci chodia s nožom v tyle nepriateľa“. Tlač sa vraj správa tak, ako keby mala každý deň s opozíciou porady a „kričí, že rozpočet je zlý“.
Tretí rozpočet ministra financií Jána Počiatka označil Fico za rozpočet, ktorý „chráni ľudí pred dosahmi hospodárskej a finančnej krízy“. Poslanec SDKÚ Ivan Mikloš na rozpočte pozitíva nenachádza. Pre agentúru SITA povedal, že je postavený na vode, lebo je v ňom veľa rizík. Napríklad nie je isté, či z druhého dôchodkového piliera prejde do prvého 150-tisíc ľudí, no verejný rozpočet počíta, že takto získa vyše desať miliárd. Za zlé označil aj to, že vláda rozbieha takzvané PPP projekty na diaľnice, no do rozpočtu to nezakalkulovala.
Ekonóm Mesa 10 Ján Marušinec hovorí, že ak rozpočet počíta s rastom ekonomiky 4,6 percenta, je nadnesené tvrdenie, že na Slovensku je kríza. „Žiadna recesia sa zatiaľ nekoná, preto je zvyšovanie deficitu zlým riešením, ktoré zadlžuje budúce generácie a môže viesť k zvýšeniu inflácie.“ Podľa Marušinca svedčí o tom, že vláda „stratila kontrolu nad ekonomikou aj nad rozpočtom“, pretože nechce ani jednému ministerstvu siahať na výdavky. „Robia to zrejme pre koaličnú stabilitu, a preto, aby im neklesla popularita.“