ĽUBĽANA. Slovinsko, člen eurozóny, sa už nachádza v deflačnej kríze, čo by mohlo negatívne zasiahnuť jej malý pracovný trh. Informoval o tom v piatok slovinský minister financií France Krizanic. „Táto deflačná kríza môže viesť k tomu, že mnoho ľudí stratí prácu. Možno však očakávať, že deflácia potrvá ešte niekoľko mesiacov,“ uviedol Krizanic. Deflácia je opak inflácie a v ekonómii sa tak označuje stav zaznamenávajúci pokles cenovej hladiny. (sita)
Švédska ekonomika skĺzla do recesie
ŠTOKHOLM. Švédska ekonomika sa prepadla v treťom kvartáli súčasného roka do recesie po tom, čo podľa revidovaných údajov z druhého štvrťroku medzikvartálne poklesla o 0,1 percenta v druhom aj treťom kvartáli. Na medziročnej báze sa však hrubý domáci produkt v treťom štvrťroku nezmenil. Informoval o tom v piatok švédsky štatistický úrad. (sita)
Suzuki v Maďarsku prepustí 1 179 ľudí
BUDAPEŠŤ. Japonská automobilová spoločnosť Suzuki Motor plánuje vo svojom maďarskom závode prepustiť 1 179 z celkových 5 523 zamestnancov. V piatok o tom informovala maďarská tlačová agentúra MTI. S prepúšťaním by podľa dokumentu mala spoločnosť začať už 8. decembra 2008. (sita, reuters)
Rast cien v priemysle sa zrýchlil
BRATISLAVA. Rast cien v priemysle sa v októbri zrýchlil. Podľa údajov Štatistického úradu totiž medziročný rast cien priemyselných výrobcov pre tuzemsko v desiatom mesiaci dosiahol 7,5 percenta, čo bolo o 0,7 percentuálneho bodu viac ako v septembri. Stáli za tým medziročne vyššie ceny nerastných surovín o 25,5 percenta, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 15,4 percenta a ceny produktov priemyselnej výroby stúpli o 1,3 percenta.