BRATISLAVA. Chcete ísť do Tatier na dotovanú dovolenku? Stále to nie je možné. Nápad o dovolenkových poukážkach sa veľmi nehýbe z miesta.
Po vypuknutí finančnej krízy ministerstvo hospodárstva však znova oprášilo návrh na zavedenie rekreačných poukážok. Tie by zlacnili našincom dovolenku u nás, lebo o náklady na ňu by sa s dovolenkármi podelil aj štát. Ministerstvo hospodárstva dôvodí jednak podporou domáceho cestovného ruchu, ale aj finančnou krízou.
Prvýkrát sa o rekreačných poukážkach začalo hovoriť pred vyše dvoma rokmi, keď ministerstvo hospodárstva vypracovalo materiál Štátnej politiky cestovného ruchu na roky 2006 - 2010. V ňom sa počíta so zavedením poukážok na slovenskú dovolenku ku koncu roka 2009.
Dotácie na dovolenky nie sú
Do súboru opatrení proti finančnej kríze, ktorý ministerstvo pripravilo, sa poukážky dostali ako 15. opatrenie. Rezort má na ňom pracovať už od začiatku tohto novembra.
To, ako zavedenie štátom dotovaných dovoleniek pokročilo, ministerstvo nekonkretizovalo. Rovnako ani to, ako budú poukážky fungovať. Podľa jeho hovorkyne Dagmar Hlavatej stále prebieha medzirezortné rokovanie, ktoré sa začalo koncom októbra tohto roka.
Viac sme sa dozvedeli od prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Stanislava Macka: „Pokiaľ bude návrh ministerstva hospodárstva schválený, budú sa na hodnote poukážok z polovice podieľať zamestnávatelia a druhou polovicou zamestnanci.“
Na otázku, či rozpočet ministerstva hospodárstva na budúci rok už počíta s poukážkami, ministerstvo neodpovedalo. Ministerstvo financií však áno: „Ministerstvo v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2009 až 2011 o rekreačných poukážkach neuvažuje,“ povedal jeho hovorca Miroslav Šmál.
Je to len protekcionizmus
Podľa analytikov a zamestnávateľov ide o deformáciu trhu, keďže bude dotovaná jedna skupina podnikateľov na úkor všetkých ostatných, čo zmierniť dosahy finančnej krízy nepomôže. „Pomôže to zmierniť dosahy krízy na podnikateľov v cestovnom ruchu na úkor všetkých ostatných podnikateľov, čiže pomôžeme malej skupine tým, že dodatočne priťažíme ostatným,“ povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
Prívukuje, že náš cestovný ruch navyše nie je na tom tak zle, že by potreboval pomoc. Podľa Svetového ekonomického fóra je totiž Slovensko v 130miestnom rebríčku konkurencieschopnosti cestovného ruchu na 38. mieste. „To je lepší výsledok ako umiestnenie vo všeobecnom rebríčku konkurencieschopnosti, kde sme na 46. mieste,“ povedal Kičina.
Občanov a domácností sa zavedenie poukážok dotkne podľa toho, akú dovolenku a kde uprednostnia, vysvetľuje riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana: „Je tu však skrytá stránka, to, čo občania neuvidia, a tou je práve spôsob využitia ich daní.“ Poukážky budú financované aj z daní, ľudia si tak sami prispejú na lacnejšiu dovolenku u nás.
Zamestnávatelia sa bránia
Podľa zamestnávateľov sú poukážky len ďalšou deformáciou podnikateľského prostredia, ktorá zaťaží podniky nielen finančne, ale aj administratívne.
„Hodnotím jednoznačne negatívne každý návrh, ktorý zvyšuje náklady zamestnávateľov,“ povedal Ján Oravec, prezident združenia podnikateľov Slovenska.
Hodnotím jednoznačne negatívne každý návrh, ktorý zvyšuje náklady zamestnávateľov.
Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska