BRATISLAVA. Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a nominant HZDS František Blanárik udal za socializmu vojenskej kontrarozviedke svojho kamaráta Ladislava B. Povedal, že v jeho byte prespali západní Nemci.
Napriek tomu mu Vojenská spravodajská služba pred tromi rokmi udelila previerku na stupeň tajné a neskôr, keď sa stal riaditeľom úradu, dostal aj previerku na najvyšší stupeň prísne tajné.
Spravodajské služby taja, ako sa to mohlo stať. Zatajuje sa aj Blanárik. Jeho hovorkyňa včera nereagovala na email, nedvíhala telefón.
Koalícia napriek zverejneniu informácie pri Blanárikovi stojí, premiér Robert Fico si vypýtal čas na preverenie informácií.
V utorok bude o Blanárikovi rokovať výbor na kontrolu NBÚ.
Je spoľahlivý
Blanárikovi previerku udelila Vojenská spravodajská služba – rozviedka ešte v roku 2005 za ministra obrany Juraja Lišku z SDKÚ. Potreboval ju, lebo ho vláda vyslala ako vojenského pridelenca na Ukrajinu. Nie je známe, či mala VSS v tom čase sporné informácie o Blanárikovi. Nachádzajú sa totiž v spise jeho kamaráta.
Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela povedal, že ide o utajované skutočnosti, a preto nemôže detaily z Blanárikovho spisu zverejniť.
Podobne reagovala aj Slovenská informačná služba, ktorá tiež na previerke spolupracuje.
Vedomá spolupráca s kontrarozviedkou je pritom prekážkou udelenia bezpečnostnej previerky. „Vedomá spolupráca nebola tejto osobe preukázaná a považuje sa za bezpečnostne spoľahlivú,“ tvrdí Gemela.
Ministerstvo u každého, kto chce mať bezpečnostnú previerku a v roku 1989 mal viac ako 18 rokov, vyžaduje aj informácie, či nespolupracoval s vojenskou kontrarozviedkou.
„Ak mali danú informáciu, v žiadnom prípade mu nemali previerku udeliť. Bolo niekoľko dôverníkov, u ktorých sa po získaní takýchto informácií previerka neudelila,“ povedal SME nemenovaný pracovník NBÚ.
Po tom, čo sa Blanárik stal riaditeľom NBÚ, urobil mu samotný úrad novú previerku na stupeň prísne tajné. Vychádzal najmä z výsledkov prvej previerky Vojenskej spravodajskej služby.
Súčasťou previerky bol bezpečnostný pohovor aj skúška na detektore lži.
„Mám informáciu, že prešiel cez detektor lži a na otázky mal presvedčivo odpovedať,“ povedal včera premiér Robert Fico.
Či sa Blanárika pýtali na jeho informovanie o Ladislavovi B., nie je jasné, túto informáciu vôbec nemuseli mať.
Prejsť mohol aj vďaka tomu, že nemusel vedieť, že o stykoch jeho kamaráta so západnými cudzincami v minulosti hovoril s vojenskou kontrarozviedkou. Preto v prípade, že by na otázku, či vedome spolupracoval, odpovedal nie, detektor nemusel signalizovať lož.
Blanárik však za komunizmu prešiel niekoľkomesačným školením, kde si prehĺbil odborné vedomosti „z rozviedkovej i kontrarozviedkovej práce“.
Ministerstvo obrany nevidí dôvod na jeho znovupreverenie.
NATO zatiaľ mlčí
Nedôveryhodný riaditeľ Národného bezpečnostného úradu, ktorý udeľuje previerky bezpečnostnej spoľahlivosti, by mohol vyvolať medzinárodný škandál. Hlavným partnerom NBÚ je Severoatlantická aliancia (NATO). Blanárik má aj previerku NATO, aj previerku EÚ.
„Podľa dostupných informácií sa žiaden z orgánov NATO v rámci oficiálnych rokovaní medializovanými informáciami o riaditeľovi NBÚ nezaoberá,“ povedal SME veľvyslanec Slovenska pri NATO a bývalý minister obrany František Kašický.
Spoluprácu s Blanárikom hodnotí ako „vysoko odbornú a profesionálnu“.
Nové informácie o Blanárikovi nechcel komentovať ani Ladislav B. ani jeho manželka, ktorých sa priamo týkajú.
Riaditeľa NBÚ môže odvolať vláda.
„Čo si viac môžem želať ako šéfa NBÚ, ktorého previerky robila predchádzajúca vláda?“ spýtal sa včera premiér Robert Fico.
„Treba sa pozrieť na to, čo to je za spis, ako to je. V danej situácii nemôžem povedať nič iné, len to, že dôvera v pána Blanárika musí zostať. Nemôžeme prijímať rozhodnutia za päť sekúnd,“ povedal premiér.
Fico verí, „že aj pán Blanárik bude mať priestor vysvetliť to, čo sa objavilo“. Blanárik ho zatiaľ nevyužil.
Čo robi NBÚ
Chráni utajované skutočnosti, šifrovanie a elektronický podpis.
Vydáva certifikáty personálnej a priemyselnej bezpečnosti.
Previerku personálnej bezpečnosti potrebujú ľudia, ktorí narábajú s citlivými, utajovanými skutočnosťami, napríklad veľvyslanci, rôzni úradníci, firmy, ktoré s nimi obchodujú.
Úrad skúma, či sú osoby vydierateľné, či nemajú majetok, čo nevedia vysvetliť, či nemajú kriminálnu minulosť, alebo nespolupracovali s komunistickými tajnými službami.
Blanárik v akcii Alibista
Informácie o Blanárikovi boli v spise jeho kamaráta a kolegu.
O súčasnom šéfovi Národného bezpečnostného úradu Františkovi Blanárikovi bola do stredy známa iba informácia, že ho evidovala vojenská kontrarozviedka ako dôverníka. U dlhoročného profesionálneho vojaka táto informácia nemusela nič znamenať. Ústavný súd o kategórii dôverníkov vyhlásil, že nemuseli o spolupráci vedieť.
Tento rok Ústav pamäti národa zverejnil časť registračných protokolov Vojenskej kontrarozviedky (VKR) a rovnako aj Blanárikovo meno. Jeho spis dôverníka je takmer celý skartovaný. Nachádza sa v ňom však informácia, podľa ktorej „poskytol cenné informácie“ k akcii s názvom Alibista.
V pražskom archíve bezpečnostných služieb redaktor televízie Markíza zistil, že „alibista“ bolo krycie meno preverovanej osoby Ladislava B., profesionálneho vojaka, ktorý slúžil s Blanárikom.
V jeho spise preverovanej osoby je informácia o udaní. Kontrarozviedka Ladislava B. podozrievala a rozhodla sa naňho nasadiť jeho kamaráta Blanárika.
„Dôverník (Blanárik) povedal, že prostredníctvom svojej manželky (ktorá získala informácie od manželky mjr. B.) sa dozvedel, že v auguste 1983 jednu noc spali v byte B. manželia z Nemeckej spolkovej republiky. Ako odmenu za ubytovanie im Nemci poslali balík.“
Blanárik mal podľa dokumentov takisto navštíviť s Ladislavom B. jeho švagrinú, ktorej manžel emigroval do Spojených štátov.
Aj to mal Blanárik kontrarozviedke oznámiť.
„V súčasnosti žije v Ohiu, kde pracuje ako robotník. Manželke napísal, že sa v USA plne aklimatizoval.“
Aj na základe poznatkov od Blanárika Ladislava B. zbavili funkcie a z Levíc prevelili do Martina.
Blanárik v roku 1980 absolvoval niekoľkomesačné školenie v Spravodajskom inštitúte Spravodajskej správy Generálneho štábu.
„V spravodajskom inštitúte si čiastočne prehĺbil odborné vedomosti z rozviedkovej i kontrarozviedkovej činnosti,“ hodnotila jeho prácu VKR.
Vojenská kontrarozviedka bola podľa Ústavu pamäti národa podľa sovietskeho vzoru špecifickou časťou Štátnej bezpečnosti pôsobiacou v armáde.
Jej hlavnou úlohou bolo odhaľovať a dokumentovať činnosť nepriateľov, zabraňovať ich preniknutiu do zložiek VKR, zabraňovať zbehnutiu z armády, pripravovať sa na mimoriadne podmienky.
(mož)
HZDS a SNS svojho podporujú
Je to najlepší riaditeľ, akého kedy Národný bezpečnostný úrad mal, tvrdí SNS.
František Blanárik je bývalý ústredný tajomník HZDS, do NBÚ ho nominoval predseda Vladimír Mečiar. Na oporu materského hnutia i koaličnej SNS sa mohol včera spoľahnúť.
„Ide o neoverenú informáciu, HZDS pánu Blanárikovi verí a má aj naďalej jeho podporu,“ povedala hovorkyňa strany Monika Zakariásová.
S veľkým uznaním o šéfovi NBÚ hovorí aj Rudolf Pučík z SNS, predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. „V histórii existencie NBÚ je nominácia Františka Blanárika na post riaditeľa NBÚ prvá, čo spĺňa politické i odborné kritériá,“ myslí si poslanec strany Rudolf Pučík.
O jeho spôsobilosti nemá pochybnosti. Úvahy o prípadnom odvolaní Františka Blanárika z funkcie považuje SNS za irelevantné.
„Zodpovedné zložky by sa mali previerkou dotyčného pána opätovne zaoberať,“ povedal bývalý minister obrany a poslanec SDKÚ Martin Fedor.
„Hoci je vedený v kategórii dôverník, ak je tam preukázateľná spolupráca, čo sa zdá, že je, zložky, ktoré to majú na starosti, by to mali posúdiť.“
(mož)
Pokus o morálny striptíz v médiách a hypotetické úvahy o prípadnom odvolaní Františka Blanárika z funkcie považuje SNS za irelevantné a groteskné.
Rudolf Pučík, predseda brannobezpečnostného výboru, poslanec SNS