PARÍŽ, BRATISLAVA. Prvýkrát si ju Francúzi výraznejšie všimli v roku 1997, keď si ju premiér Lionel Jospin vybral za ministerku sociálnych vecí. Martine Aubryová bola hviezdou jeho kabinetu a najmä jej vďačí krajina za 35hodinový pracovný týždeň.
Ten zákon zľudovel vo Francúzsku pod jej menom. Od roku 2001 Aubryová šéfovala mestu Lille a z vysokej politiky sa postupne vytratila. Jej zákon o krátkom pracovnom týždni si však získal obrovskú obľubu a napriek svojim sľubom sa ho pravicový prezident Nicolas Sarkozy neodvážil zrušiť. Odvčera má líder Únie za ľudové hnutie nového súpera. Francúzski socialisti po minulotýždňových voľbách za nového predsedu oficiálne potvrdili 58ročnú dcéru bývalého šéfa Európskej komisie Jacqua Delorsa.
Triumfálny návrat Aubryovej si najviac odskákala Segolene Royalová. Po prehratých vlaňajších prezidentských voľbách je to pre ňu už druhá prehra. A neniesla ju práve najľahšie.
Aubryová ponúka zmierenie
Expartnerka odchádzajúceho šéfa socialistov Francoisa Hollanda, s ktorým má štyri deti, si od najvyššieho kresla v strane sľubovala nomináciu do prezidentských volieb v roku 2012.
Keď piatkové hlasovanie ukázalo, že Aubryová vyhrala len o 42 hlasov, spochybnila voľby, na ktorých sa zúčastnilo asi 137tisíc delegátov a žiadala prepočítanie hlasov.
Výsledky chcela spochybniť aj súdnou cestou. Po prerátaní lístkov nakoniec stranícke vedenie oznámilo, že Aubryová vyhrala o 102 hlasov a zamietlo opakovanie volieb.
Aubryová, ktorú v strane prezývajú Dame de Fer (Železná dáma) pre jej tvrdú ľavicovú líniu, ponúkla po oznámení výsledkov Royalovej zmierenie. „Musíme zastaviť túto trápnu telenovelu,“ povedal pre Times JeanMarc Ayrault, šéf poslaneckého klubu socialistov.
Súboj dvoch žien o predsedníctvo výrazne rozdelil stranu. Socialisti sa rozštiepili na dva tábory. Jeden zastáva tradicionalistickú líniu obnoviteľa Francoisa Mitteranda, ktorú reprezentuje Martine Aubryová.
Na opačnej strane barikády stojí Segolene Royalová. Lobuje za posun do stredu a otvorenie sa mladšej generácii. Jej ostrý štýl však odradil veľa ľudí. Až 77 percent Francúzov jej zazlieva, že neuznala výsledky volieb.
Strana sa nerozštiepi
Aj keď sú socialisti v parlamente v menšine, kontrolujú 21 z 22 regionálnych rád vrátane radníc v Paríži, Lyone a Toulouse. Analytici preto rozpad strany vylučujú. „Rozštiepenie by pre nich bolo samovraždou,“ povedal pre France24 politológ Henri Rey zo SciencePo University.
Ktokoľvek z nich povedie Socialistickú stranu v budúcnosti, nebude toho schopný bez pomoci toho druhého.
JeanMarc Ayrault, šéf poslaneckého klubu Socialistickej strany
FOTO – REUTERS, SITA/AP |