BRUSEL. Európska komisia schválila pomoc pre ekonomiky európskej dvadsaťsedmičky za 200 miliárd eur (6 biliónov korún). Informoval o tom šéf Európskej komisie José Barroso.
Finančná injekcia je súčasťou rozsiahleho plánu na obnovu ekonomiky únie, ktorá musí čeliť následkom svetovej finančnej krízy. Balík musia ešte schváliť členské krajiny.
„V ťažkých časoch sa dá podľahnúť pocitu bezmocnosti. My však nie sme bezmocní,“ povedal Barroso. V silách Európy je podľa neho zastaviť pokles a naštartovať opačný trend.
Z rozpočtov členských štátov by podľa komisie na záchranný plán malo ísť 170 miliárd eur. Ďalších 30 miliárd eur pôjde z rozpočtu Európskej únie.
Celkovo ide o 1,5 percenta hrubého domáceho produktu únie. Schválená suma je vyššia ako 163 miliárd eur, o ktorej sa uvažovalo v jednej z pracovných verzií plánu.
Prostriedky na záchranný plán prehĺbia rozpočtové deficity niektorých krajín nad tri percentá, ktoré sú maximálne povolené Paktom stability a rastu. Cez „zakázanú“ hranicu sa dostane zrejme Francúzsko, Veľká Británia, Írsko, Taliansko, Grécko a Portugalsko.
Európski úradníci už v minulosti po revízii paktu vykladali jeho ustanovenia tak, že umožňujú prekročiť dohodnuté pravidlá vo výnimočných udalostiach. Tomuto výkladu vraj súčasná kríza zodpovedá. Preto sa za porušenie pravidiel žiadne sankcie účtovať nebudú.
Finančný balík pre európske ekonomiky by podľa eurokomisie mal byť časovo obmedzený. Časové obmedzenie je dôležité preto, aby pomoc nepoškodila verejné rozpočty na dlhšie obdobie a nebola príčinou tlaku na zvyšovanie daní v budúcnosti.
Pomoc by z balíka mala ísť na boj s nezamestnanosťou, zaistenie ľahkého prístupu firiem k úverom a na podporu štrukturálnych reforiem. Členské štáty budú o podpore balíčka rozhodovať na summite v decembri. Niektoré krajiny však už vyjadrili ohľadom záchranného balíčka vážne pochybnosti.