BRATISLAVA. Parlament včera novelizoval zákon o urýchlení výstavby diaľnic. Štát už bude môcť stavať všetky diaľnice a rýchlostné cesty na súkromných pozemkoch bez dohody s ich vlastníkmi. V pôvodnom zákone bola táto možnosť obmedzená len na niektoré úseky. Zákon sa tak dotkne viac ako 80tisíc vlastníkov pozemkov.
Významnou zmenou je pozmeňovací návrh HZDS. Vyplýva z neho, že Národná diaľničná spoločnosť vyplatí o dvadsať percent vyššiu sumu aj tomu majiteľovi pozemku, ktorý sa dostane so štátom do sporu. Ak sa počas vyvlastňovacieho konania predsa len rozhodne pôdu štátu predať, na „bonus“ bude mať zo zákona nárok.
Nerovnosť sa neodstránila
HZDS tvrdí, že s rozšírením možnosti výstavby diaľnic na cudzom súhlasili len pod touto podmienkou. „Súhlasili sme pod tou podmienkou, že bol schválený náš návrh,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík. Podľa jeho slov pôvodné znenie zákona bolo protiústavné, keďže by dochádzalo k uprednostňovaniu niektorých vlastníkov. Pôvodne mali totiž dostať viac zaplatené iba tí, čo sa rozhodli predať pozemky dobrovoľne bez vyvlastnenia.
S tým nesúhlasí Richard Drutarovský z Občianskej iniciatívy za spravodlivé vyvlastňovanie: „Ak si to vlastníci rozmyslia a pozemky predajú pred rozhodnutím o vyvlastnení, dostanú 1,2násobok ceny určenej znalcom. Ak nie, tak len znaleckú cenu, nerovnosť sa v skutočnosti neodstráni.“
Podľa poslanca SDKÚ Stanislava Janiša pozmeňovací návrh HZDS môže spomaliť celý proces, keďže každý vlastník sa môže nechať vyvlastniť a odložiť rozhodnutie o dobrovoľnom predaji na poslednú chvíľu.
Novela zavádza aj predkupné právo štátu na pozemky v prípade, že na diaľnice a rýchlostné cesty bude už vydané územné rozhodnutie. Potom už pôvodní majitelia svoje parcely budú môcť predať len štátu.
Opozícia považuje schválenú novelu za protiústavnú. „Budeme reagovať rozšírením návrhu na Ústavnom súde po tom, ako bude novela publikovaná,“ povedal poslanec KDH Daniel Lipšic. Rozhodnutím parlamentu podľa neho nie je vlastnícke právo na Slovensku chránené. „Štát môže stavať na cudzom a vyžadovať od vlastníka pozemku, aby platil diaľničné známky,“ povedal Lipšic. Ústavný súd však zatiaľ nerozhodol ani o podaní opozičných poslancov proti pôvodnému zneniu zákona ešte z januára tohto roka.
Zákon je deravý
Janiš vidí chybu zákona aj v tom, že nerieši riziko podhodnotenia ceny pozemku.
„Znaleckých posudkov môže byť niekoľko, to je diera v zákone. Národná diaľničná spoločnosť sa s tým bude môcť pohrať, ako chce,“ povedal. Zákon totiž neurčuje, ktorý posudok bude platiť na danom pozemku, teda, ktorú znaleckú cenu bude musieť štát za pozemok pod diaľnicu zaplatiť.
Budeme reagovať rozšírením návrhu na Ústavnom súde po tom, ako bude novela publikovaná.
Daniel Lipšic, poslanec KDH