Wynaendts: Kríza je v zásade o dôvere

Za vznikom finančnej krízy nestoja vlády, ale to, že bolo k dispozícii príliš veľa peňazí a ich cena bola nízka. Regulačné orgány neboli dosť silné, lebo pripustili príliš veľké riziko. Hovorí predseda správnej rady holandskej poisťovne Aegon Alex Wynaend

(Zdroj: SME – OLIVER FILAN)

ts.

Holandská vláda poskytla nedávno Aegonu finančnú injekciu tri miliardy eur. Mala slúžiť na pokrytie strát z investícií do dlhopisov Lehman Brothers a hypotekárnej agentúry Washington Mutual?

„Chcem zdôrazniť, že Aegon je poisťovňa, a nie banka. Nemáme žiadny problém s likviditou ako banky. So zákazníkmi máme dlhodobé zmluvy. Povedali sme si, že ak je nám ochotná poskytnúť tri miliardy, tak ich zoberieme a podržíme si ich osobitne na účte ako rezervu. Nevieme, čo sa stane počas zvyšku roka 2008 a v roku 2009. Ak trhy ešte klesnú, máme dostatočnú rezervu na to, aby sme mohli pokryť náklady s tým spojené. Tie tri miliardy sú aj na to, aby sme si udržali rating na úrovni „AA“. Určite ich nepo­trebujeme na pokrytie strát. Dokážeme ich kryť z vlastných zdrojov. Investície do dlhopisov Lehman Brother a Washington Mutual predstavujú náklady vo výške 275 miliónov eur, a to nie je problém.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste tú pomoc nedo­stali, čo by to znamenalo?

„Znamenalo by to len toľko, že by sme nemali dodatočné rezervy a v tom prípade by sme možno horšie spali. Ak peniaze nebudeme potrebovať, vrátime ich späť.“

Aká je rola jednotlivých vlád a najmä vlády USA vo finančnej kríze?

„Reálny problém nepredstavuje to, čo robila vláda, ale to, že bolo k dispozícii príliš veľa peňazí a ich cena bola nízka. Mnoho ľudí si kupovalo domy a ich cena stúpala nahor. Ľudia mali pocit, že bohatnú. Požičiavali si viac peňazí a kupovali si veci, ktoré nepotrebovali.“

Zlyhali regulačné orgány?

„Regulátor nebol dosť silný, pretože umožnil príliš veľké riziko. Ľudia v USA dostanú kreditnú kartu v jednej banke a druhú v ďalšej. Boli to lacné peniaze. Ak treba niečo dnes zmeniť, tak potom to, aby sme zabezpečili, že bude silnejšie prepojenie medzi mierou rizika a návratnosťou peňazí. Dnes už nikto nechce poskytovať úvery. Je veľkým problémom pre hospodárstvo, že dobré projekty nezískajú peniaze od bánk. A keď nedostanú peniaze napríklad na to, aby postavili most, zastaví sa celý systém. To sa dnes stalo, lebo sa netočia peniaze. Centrálne banky tlačia na trh veľa peňazí, ale všetky sa dostanú naspäť.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj Aegon investoval do dlhopisov investičnej spoločnosti Lehman Brothers zrejme preto, že mala vysoké ratingové hodnotenie. Hodnota týchto cenných papierov v istom momente prudko klesla. Nie ste sklamaný ratingovými agentúrami?

„Myslím si, že to treba kompletne revidovať celý systém fungovania ratingových agentúr. Tí, ktorí vydávali dlhopisy, platili ratingové agentúry. Zjavne tam došlo ku konfliktu záujmov. Taktiež si myslím, že aj ratingové agentúry boli prekvapené z toho, čo sa stalo. Keď my investujeme, nepozeráme sa len na ratingové hodnotenie, ale robíme si vlastný prieskum. Zjavne sme to zle odhadli. Mali sme pocit, že Lehman Brothers je dosť veľká firma na to, aby ju vláda nenechala padnúť.“

Je v súčasnosti na trhu dôvera v ratingové agentúry?

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím si, že každý si robí svoj vlastný prieskum a ratingy už nepredstavujú základ pre prijímanie rozhodnutí.“

Kedy sa podľa vás finančná kríza skončí?

„Kríza je v zásade o dôvere a tá momentálne chýba. Ľudia si držia peniaze a rovnako aj banky. Pokiaľ sa nevráti na trh dôvera, ťažko hovoriť o tom, kedy sa začne zlepšovať situácia na finančných trhoch. Na druhej strane vidíme, že vlády robia veľa opatrení, aby vrátili veci do normálu a vyhli sa tomu, že ak ráno natlačia peniaze do bánk, večer sa im vrátia naspäť.“

Keď sa pred týždňom objavili správy, kto bude novým ministrom financií USA, akcio­vé trhy stúpli. Je navrátenie dôvery spojené s takýmito čiastkovými informáciami?

„Podľa mňa celý trh vedel, že je veľmi pravdepodobné, že pán Geithner sa stane americkým ministrom financií. Som prekvapený, že trhy reagovali tak pozitívne na správu, ktorá nebola až takou novinkou. To len ukazuje, ako sú trhy citlivé a do akej miery je vývoj na nich odpojený od toho, ako sa vyvíja realita.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo môže vrátiť na trhy dôveru?

„Určite to bude nejaký čas trvať. Budeme mať mnoho stimulačných balíčkov zo strany vlád. Nielen banky, ale aj iné finančné spoločnosti budú pripravené opäť investovať, a to môže trvať istý čas.“

Mali by podporu dostať aj automobilky?

„Zas je to skôr o nálade. Keď hovoríme o automobilovom priemysle v USA, je tam štrukturálny problém. Vyrábajú autá, ktoré nie sú zasa až také dobré ako niektoré iné autá. Američania si nechcú kupovať niektoré konkrétne modely. Finančná podpora by mala ísť spolu s reštrukturalizáciou. Keď budú pumpovať peniaze a potom čakať, čo sa stane, to určite nie je riešenie. Je to však otázka dôvery. V USA je 2,5 milióna ľudí priamo zapojených do automobilovej výroby. Ak toto spadne, bude to veľké nešťastie.“

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s problémami niektorých finančných inštitúcií prenikajú informácie aj o vysokých platoch mnohých manažérov.

„Sú to dve rozdielne veci. Súhlasím s tým, že mnoho bánk ľuďom, ktorí odchádzali, dávali veľké odstupné. Vyriešiť to, je určite správna vec. Nemôžeme očakávať, že zamestnanci si budú uťahovať opasky len preto, aby ľudia hore nemuseli. Ale platy topmanažérov sú diktované aj ponukou a dopytom trhu. Ak potrebujete istých ľudí, musíte ich zaplatiť. Hovoríme o ľuďoch s istými zručnosťami. No každý musí chápať, že v kríze by sa na znižovaní platov mali podieľať aj manažéri.“

Kríza postihla aj investičné životné poistenie. Keď sa niekto pozrie na výpis svojej životnej poistky, momentálne tam často vidí veľkú stratu. Čo to znamená?

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia, ktorí im to predali, im mali povedať, že investičné životné poistenie je na dlhý čas. Ak tam ostanete dlhý čas, v istom bode sa trhy obrátia a hodnota investície sa obnoví. Neviem, či to bude na budúci mesiac alebo budúci rok, ale z dlhodobého pohľadu je toto poistenie nastavené správnym spôsobom. Keď sa rovnakí ľudia pozreli na svoj výpis pred dvoma rokmi, tešili sa, ako im narastá.“

Zvýši sa cena poistného, lebo narastú náklady na zaistenie poisťovní?

„Keď budú zdroje drahšie, aj produkty sa stanú drahšími. V pondelok sme oznámili, že svoje náklady znížime minimálne o 150 miliónov eur. Musíme sa prispôsobiť novým podmienkam.“

Ako bude podľa vás vyzerať svet po finančnej kríze?

„Koncept lacných peňazí už skončil a bude lepší vzťah medzi rizikom a ziskom. Tieto zmeny môžu byť pozitívne pre silné poisťovne, ktoré prežijú.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu