Bratislava 26. novembra (TASR) - Nestor slovenskej literárnej historiografie, editor a prekladateľ, dlhoročný vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozef Minárik zomrel 24. novembra 2008 v Bratislave. TASR informoval tlačový odbor SAV.
Jozef Minárik sa narodil 7. januára 1922. Po absolvovaní štúdia slovenčiny a latinčiny na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave v roku 1946 pôsobil najprv ako stredoškolský profesor. Od roku 1953 sa sústredil na výskum staršej slovenskej literatúry, ktorému sa venoval v Ústave slovenskej literatúry SAV až do roku 1967. Neskôr pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1967-1989).
Minárik pokračoval v bádateľskej a edičnej práci aj po odchode do dôchodku a i napriek ťažkej chorobe jej ostal verný, možno povedať, že až do posledného dychu.
Zanechal rozsiahle literárno-historické dielo. Dlhoročné systematické hĺbkové sondy do žánrovej problematiky a poetiky staršej slovenskej literatúry (publikované v čiastkových prácach a monografiách) zúročil v synteticky koncipovanom "triptychu" - Stredoveká literatúra 1977, 1980, Renesančná a humanistická literatúra, 1985 a Baroková literatúra, 1984.
Bohatá bola aj Minárikova edičná činnosť. Sprístupnil literárne dielo mnohých významných autorov staršej slovenskej minulosti a zostavil rozmanité, čitateľsky pútavé výbery autorsky známych i anonymných literárnych textov 9.- 18. storočia.
Výskumná i pedagogická činnosť Jozefa Minárika bola vymedzená rokmi, v ktorých o udeľovaní vedeckých a pedagogických hodností nerozhodovali (aspoň nie predovšetkým) vedecké výkony. Preto ostal "doživotným" docentom a kandidátom vied. Pre literárneho historika s jeho príslovečnou pracovitosťou a zaujatím existoval však nenahraditeľný spôsob zadosťučinenia - vykonaná práca, vyzdvihuje SAV a jej Ústav slovenskej literatúry.