BURREL, BRATISLAVA. Početná rodina Katučiovcov z dedinky v horách pri severoalbánskom meste Burrel veľmi rozprávať nechce. Od apríla už hostili niekoľko medzinárodných novinárov, ktorí skúmali zločiny vojny v neďalekom Kosove.
Pred reportérom britského denníka Guardian sa však predsa len rozhovorila. „Vyzerá toto ako nemocnica pre tristo ľudí?“ pýta sa jeden z členov rodiny.
Žltý dom
Odmieta obvinenia, že práve ich dom mal byť miestom, kde v lete 1999 Albánci, podľa niektorých z UCK, odobrali orgány a následne zavraždili okolo tristo unesených Srbov.
Vo svojich v apríli vydaných pamätiach to uviedla bývalá prokurátorka haagskeho tribunálu Carla del Ponteová. V memoároch sa opierala o „dôveryhodné novinárske zdroje“.
Miesto, kde sa mali vyoperovať orgány, ktoré následne smerovali na svetový čierny trh, označila ako žltý dom. Podľa reportérky nemeckého Spieglu je dom Katučiovcov v súčasnosti síce namaľovaný na bielo, no cez steny presvitá žltý náter.
Prvýkrát sa o záhadný dom začali zaujímať v roku 2004 vyšetrovatelia OSN. Tím viedol v tom čase riaditeľ misie OSN pre hľadanie nezvestných osôb v Kosove José Pablo Baraybar.
Jeho nedokončená správa, ktorú získal denník Guardian, potvrdzuje to, čo spomína vo svojej knihe aj Carla del Ponteová. Vyšetrovací tím našiel v dome stopy po krvi, injekčné striekačky, puzdrá na ručné zbrane či nádoby na lieky.
Rodina sa bráni, že krv pochádza z pôrodu. Je podľa nich bežné, že pre nedostupnosť nemocníc sa rodí doma. Podobne vysvetľovali aj nájdený zdravotnícky materiál.
Dôkazy u vyšetrovateľa
Bývalý vyšetrovateľ Baraybar má však aj ďalšie dôkazy, že jeden z najhorších zločinov počas vojny v Kosove sa skutočne stal. Denníku Guardian potvrdil, že jeho tím získal svedectvá ôsmich ľudí.
Okrem iných aj vojakov, ktorí boli prítomní pri operáciách, či šoféra, ktorý prevážal najmä Srbov cez kosovskoalbánske hranice.
Jeho vyšetrovanie sa neskôr zastavilo. Podľa Ponteovej pre nedostatok dôkazov a tiež preto, že sa nenašli telá. Vykopanie hrobov v miestnom cintoríne Albánci odmietli. Napriek tomu však rodinu Katučiovcov čakajú ďalšie návštevy. Prípad začala vyšetrovať už aj Rada Európy.
Niektoré zdroje naznačovali, že to bolo takmer ako na jatkách.
José Pablo Baraybar, bývalý expert OSN, ktorý vyšetrovaľ kupčenie s orgánmi unesených Srbov