Šramko vláde rast deficitu nevyčíta

Koalícia zvýšila plánovaný deficit verejných financií na rok 2009 na 2,08 percenta napriek tomu, že nesplní odporúčanie EÚ, aby deficit každoročne klesal o 0,5 percentuálneho bodu. Guvernér NBS Ivan Šramko tvrdí, že vo výnimočných situáciách je to prípust

Pakt stability a rastu podľa guvernéra Národnej banky Ivana Šramka umožňuje v zlých časoch krátkodobú odchýlku.Pakt stability a rastu podľa guvernéra Národnej banky Ivana Šramka umožňuje v zlých časoch krátkodobú odchýlku. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

né.

BRATISLAVA. Koaliční partneri sa zjednotili v tom, ako by sa mal riešiť výpadok príjmov verejného rozpočtu na rok 2009 pre očakávaný nižší rast ekonomiky. Nebudú sa škrtať výdavky v štátnom rozpočte, ale zvýši sa deficit verejných financií z 1,7 na 2,08 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko to nepovažuje za problém za predpokladu, že sa vláda neodkloní od strednodobého cieľa, podľa ktorého by Slovensko malo v roku 2011 dosiahnuť vyrovnaný rozpočet verejných financií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minister financií Ján Počiatek v pondelok vyjadril obavu, že sa to nemusí podariť.

„Samozrejme, že táto úloha je v tejto situácii oveľa ťažšia. No pokiaľ by toto bolo splnené a zvýšenie deficitu by malo pomôcť ekonomike, ja osobne bez toho, že by som poznal detaily, by som ho považoval za akceptovateľné,“ povedal Šramko.

Bez škrtov v rozpočte štátu

Pôvodný rozpočet vychádzal z toho, že slovenská ekonomika porastie v ďalšom roku o 6,5 percenta. Deficit sa naplánoval na 1,7 percenta. Guvernér ešte pred mesiacom vyhlásil, že vláda by mala byť pripravená na škrty v štátnom rozpočte už od začiatku budúceho roka, ak by to bolo inak.

Po tom, čo odhad nášho hospodárskeho rastu revidovala eurokomisia, jeho prognózu prepočítali aj ministerskí úradníci. Dospeli k číslu 4,6 percenta. Oproti pôvodnému odhadu to znamenalo výpadok príjmov zhruba o 10 miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšením deficitu o 0,38 percentuálneho bodu sa „vyrieši“ výpadok daňových príjmov a odvodov do Sociálnej poisťovne v celkovej výške 7,7 miliardy korún.

Poklesom hospodárskeho rastu na 4,6 percenta samospráva príde podľa odhadu o 1,3 miliardy korún. O rovnakú sumu sa znížia aj jej výdavky, teda dodatočný dosah na verejný rozpočet bude nulový.

Platí to aj pre rozpočet zdravotných poisťovní. Ich príjmy podľa odhadu klesnú o 1,9 miliardy korún a o túto sumu sa znížia aj ich výdavky.

Odporúčanie komisie

Budúcoročný deficit vo výške 2,08 percenta HDP nezodpovedá odporúčaniu Európskej komisie, aby štáty únie znižovali deficit každý rok o 0,5 percentuálneho bodu. V tomto roku sa jeho výška predpokladá na úrovni 2,3 percenta.

Premiér ani guvernér s nedodržaním odporúčania problém nemajú. „Pakt stability a rastu umožňuje v zlých časoch alebo za mimoriadnych okolností aj krátkodobú odchýlku. Principiálne hodnotenie dodržiavania záväzku je postavené na strednodobom čase,“ povedal guvernér. Šramko pripomenul, že treba rozlišovať, či krajina má nadmerný deficit, pričom Slovensko už takou krajinou nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ide o usmernenie, nie o smernicu, problém v tom nevidia ani ekonómovia. „Nemyslím si, že Slovensko bude za to karhané. A to najmä v súvislosti s tým, čo čaká iné krajiny EÚ,“ hovorí analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš.

Ekonómovia pripúšťajú, že v roku 2009 bude zrejme viac krajín Európskej únie, ktoré prekročia dokonca 3-percentný deficit verejných financií. „Komisia už oznámila, že vzhľadom na recesiu v eurozóne by malo byť uplatňovanie rozpočtových pra­vidiel flexibilné a bude tak možné prekročiť požadovaný limit na úrovni troch percent,“ hovorí analytička ČSOB Silvia Čechovičová.

Podľa Karpiša však vláda mala radšej škrtať výdavky, napríklad znižovať počet zamestnancov vo verejnej správe či zrušiť rezervu predsedu vlády. Aj štvorpercentný rast ekonomiky je podľa neho nadhodnotený.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikom sú aj očakávané príjmy, ktoré chce vláda získať od sporiteľov z II. piliera, ak z neho vystúpia. Rovnako daňové príjmy, keďže podľa niektorých odhadov môže byť rast ekonomiky ešte nižší. „Aj keď na druhej strane sa napríklad v tomto roku končia daňové prázdniny Volkswagenu,“ povedal hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 500
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 185
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 635
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 780
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu