BRATISLAVA. Vstupné poplatky v domovoch dôchodcov a im podobných zariadeniach, ktoré niekedy predstavujú aj niekoľko desiatok tisícov korún, budú od budúceho roka minulosťou. Štát ich zakázal vyberať.
Pre tisíce ľudí, ktorí sa chcú dostať do takéhoto zariadenia, to znamená, že si nemusia zaplatiť aj za prijatie. Ušetriť však nemusia. Zariadeniam budú tieto peniaze chýbať a to sa musí niekde prejaviť.
Teraz sa platí
„Ak sa takéto príspevky nebudú vyberať, bude menšia možnosť na investovanie do zariadenia,“ hovorí prednostka Mestského úradu v Moldave nad Bodvou Eva Paulinská.
Nový zákon o sociálnych službách hovorí, že ten, kto takéto služby poskytuje, nesmie podmieniť prijatie nového klienta „peňažným alebo nepeňažným plnením“. Tým sa myslí akýkoľvek finančný príspevok či dar.
Zariadenia po celom Slovensku vyberajú od budúcich klientov peniaze len za to, že ich prijmú. Obce, mestá alebo samosprávne kraje, ktoré ich zriadili, si to dokonca právne upravili. Výšku jednorazového peňažného príspevku, ako sa to niekde nazýva, určili všeobecne záväzným nariadením.
Domovy, ktoré prevádzkujú neziskové organizácie a podnikateľské subjekty, to riešia inak.
Vstupné poplatky majú ošetrené darovacou zmluvou – klient môže svojmu budúcemu domovu darovať nejakú sumu alebo napríklad nehnuteľnosť. To však neznamená, že ak nič nedaruje, neprijmú ho, takže tento spôsob bude v súlade s novým zákonom.
Peniaze slúžia kvalite
Mestské zastupiteľstvo v Moldave nad Bodvou určilo „vstupný príspevok“ na 10-tisíc korún (331,90 eura). Prednostka tvrdí, že za dva-tri roky to vynieslo asi 450-tisíc a tie šli na vybudovanie výťahu v mestskom domove dôchodcov. Výťah stál okolo dvoch miliónov.
Obecný domov dôchodcov v Santovke v okrese Levice, vstupný poplatok nevyžaduje, „ale s vďakou ho prijmeme“, povedal jeho riaditeľ Jozef Vida. „Darmo by sme chceli zaviesť vstupný poplatok, keď náš región nie je porovnateľný s tými ekonomicky rozvinutými.“
Vida so zrušením takýchto poplatkov súhlasí. No zasa si myslí, že peniaze, ktoré klient nasporil počas pobytu, by mali zostať v zariadení. „Komplexná starostlivosť zostáva na pleciach zariadenia a príbuzní sa objavia len po 15. dni daného mesiaca, keď si prídu po zostatok dôchodku. Česť výnimkám.“
V Spišskej Novej Vsi platí, že jednotlivec zaplatí 30-tisíc (995,80 eura) a manželská dvojica 50-tisíc korún (1 659,70 eura). „Prípadnú výnimku – odpustenie jednorazového vkladu pri prijatí – môže udeliť mestská rada,“ píše sa v mestskom nariadení z minulého roka.
Ak sa príspevky nebudú vyberať, bude menej
na investície.
Eva Paulinská, Mestský úrad Moldava nad Bodvou