BRATISLAVA. Človek, ktorý musí do domova dôchodcov, urobí lepšie, keď najprv požiada o pomoc svoju obec alebo mesto. Slobodný výber zariadenia sa mu nemusí oplatiť.
Už od prvého dňa budúceho roka bude platiť nový zákon o sociálnych službách a ten mení zaužívané pravidlá výberu takýchto služieb.
Opäť ide o peniaze
Kto si nemôže dovoliť luxus súkromného domova dôchodcov, musí rátať s tým, že obec mu najprv bude hľadať miesto v zariadeniach, ktoré majú nálepku „verejného poskytovateľa“. To sú také, ktoré kedysi patrili štátu a teraz patria obci, mestu alebo samosprávnemu kraju.
Problémom môže byť, že v mnohých dedinách na Slovensku je iba jeden domov dôchodcov a ten prevádzkuje niekto iný ako obec – napríklad nezisková organizácia.
Takýto poskytovateľ má podľa zákona prívlastok „neverejný“ a ten v prípade, že si ho človek vybral sám, nemá právo na finančnú podporu zo strany obce. Toto právo bude mať iba vtedy, ak obec nenájde iné zariadenie, kde bude voľné miesto.
Zariadenie vyberú úradníci
Ak ste z Nálepkova, Voderád, Vrbového, Lipian či Poproča, možno viete, že u vás je domov dôchodcov, ktorý prevádzkuje nezisková organizácia. Aj vy doň chcete ísť? Máte smolu.
„Obec či mesto musí najprv hľadať, či miesto náhodou nie je v domovoch dôchodcov, ktoré zriadili iné obce alebo vyššie územné celky,“ hovorí Helena Woleková, niekdajšia ministerka sociálnych vecí, dnes riaditeľka Nadácie Socia.
Návrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo sociálnych vecí, to neobsahoval. Parlament ho však na žiadosť Združenia miest a obcí Slovenska zmenil.
Ministerstvo zmenu obhajuje tým, že niekto musí garantovať zabezpečenie sociálnej služby. Je preto opodstatnené, aby výber jej poskytovateľa podliehal určitému postupu, povedala Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia.
Riaditeľ nitrianskej diecéznej charity Juraj Barát tvrdí, že človeku sa môže na starobu stať, že nezostane v prostredí, ktoré pozná. „Ľudia majú dostať službu tam, kde sa narodili, kde bývajú, kde sú ich blízki.“
„Aby nedochádzalo k tomu, že občan sa ocitne v inom prostredí, zákon jednoznačne vyžaduje jeho súhlas s takýmto zabezpečením sociálnej služby,“ reaguje na to Rodinová.
Z poradovníkov neubudne
Na Slovensku je akútny nedostatok sociálnych služieb. Dôsledkom toho sú aj poradovníky na miesta v domovoch dôchodcov.
Ministerstvo to vie. „Súčasný právny systém nezabezpečuje každému človeku prístup k sociálnej službe, ak je na ňu odkázaný,“ napísalo v dôvodovej správe návrhu zákona. Ani nový zákon to však nerieši.
Ľudia ešte štyri roky nebudú mať istotu, že dostanú včas všetko, čo potrebujú. Odsek, ktorý hovorí, že obec alebo samosprávny kraj im musí zabezpečiť požadovanú službu najneskôr do 60 dní, začne platiť až od 1. januára 2013.
Pôvodne to malo platiť o dva roky skôr. Parlament však aj v tomto prípade vyhovel združeniu miest a obcí. Jeho predseda Michal Sýkora si myslí, že táto povinnosť nemá zmysel, kým na Slovensku nie je dostatok zariadení. „Treba najskôr vybudovať ich sieť.“
Rodinová povedala, že ministerstvo bude pravidelne monitorovať, k čomu zákon vedie, a na základe toho prijme „adekvátne opatrenia“.
Aký bude postup od Nového roka
Obyvateľ obce chce ísť do domova dôchodcov. Ak podľa nového zákona požiada o posúdenie odkázanosti na túto sociálnu službu a obec jeho žiadosti vyhovie, prichádzajú
do úvahy tieto prípady:
obec ho umiestni vo svojom domove dôchodcov,
ak obec takéto zariadenie nemá, alebo v ňom nie je voľné miesto, zabezpečí mu miesto u iného verejného poskytovateľa, teda v zariadení inej obce alebo mesta, ak s tým žiadateľ súhlasí,
ak ani to nie je možné, zabezpečí mu miesto u neverejného poskytovateľa, teda napríklad v zariadení nejakej neziskovej organizácie.
Kto si domov dôchodcov vyberie sám bez vedomia úradníkov, riskuje, že jeho obec mu na pobyt v ňom neprispeje, takže ho môže stáť viac.
(joč)