A tak som si tento rok zaobstarala kotol a kúpila pár metrákov uhlia. Bez ohľadu na neekologickosť rozhodnutia priznávam, že som pri čítaní agentúrnych správ pokojnejšia. Cez víkend ma tak nerozrušilo, keď sa Sergej Kuprjanov, hovorca plynárenského gigantu Gazprom, vyhrážal Ukrajine, že príchod nového roka oslávi priťahovaním ventilov. Nerozhádzalo ma ani lamentovanie Kyjeva, že na splatenie miliardového dlhu peniaze nemá.
Každoročné nervy z obavy pre zmrznuté radiátory ma nechali chladnou. A to aj keď Moskva pohrozila, že za plyn bude chcieť trhové ceny, ak nedostane rýchlo, čo jej patrí.
Lenže skutočnosť je iná. Po začiatku ekonomickej krízy sa rozumné hlavy dali dokopy a všimli si spletitý výrok šéfa Gazpromu Alexeja Millera, ktorýpriznal, že ceny plynu sa riadia podľa cien ropy. A tie padajú ako šťastná hviezda. Obyčajný smrteľník plesá, nebojí sa zájsť k benzínke a doma si nastavil termostat na 25 stupňov Celzia. Pokiaľ má kotol plynový.
Od júla sa cena ropy na svetových trhoch znížila o dve tretiny. Ekonomikám, ktoré sú založené výhradne na ťažbe a vývoze surovín teraz hrozí krach. Rusko teda straší Ukrajinu a zvyšok Európy zbytočne. Bude musieť predávať za ceny, ktoré sa počas krízy vytvorili.
Takže, majitelia plynových kotlov a sporákov či automobilov na plyn - nie je sa čoho báť. Rusko vás, nenásytných spotrebiteľov, potrebuje viac než vy jeho.
A prečo som si vlastne zadovážila ten kotol na uhlie? Pretože zimu a vydieranie nenávidím.