WASHINGTON. Novo zvolený americký prezident Barack Obama si do kľúčových ekonomických funkcií svojej budúcej vlády vybral relatívne mladých, ale už skúsených politikov.
Timothy Geithner (47) by mal viesť ministerstvo financií a Lawrence Summers (53) bude predsedať Národnej ekonomickej rade, poradnému zboru prezidenta. Povedal to v noci zo soboty na nedeľu predstaviteľ tímu pripravujúceho prechod moci.
Summers pôsobil už vo vláde Billa Clintona ako minister financií. Geithner je teraz šéfom Federálnej rezervnej banky (Fed) v New Yorku a v tejto pozícii sa od začiatku podieľal na riešení súčasnej krízy. Spolu s doterajším ministrom financií Henrym Paulsonom a predsedom centrálnej banky (Fed) Benom Bernankem tvoril hlavnú trojicu, ktorá stanovovala stratégiu protikrízových zásahov.
Geithnerovou úlohou vo funkcii ministra bude riadenie záchrany amerického finančného sektora, na ktorý dostala vláda od Kongresu 700 miliárd dolárov (16,9 bilióna korún). Summers, ktorý získal Obamovu dôveru tým, že mu v kampani pomáhal reagovať na finančnú krízu, sa bude starať o formovanie ekonomickej politiky a koordináciu medzi ostatnými ekonomickými činiteľmi.
O Summersovi sa pôvodne hovorilo ako o pravdepodobnom ministrovi financií. Pozorovatelia však upozorňovali na silnú nechuť, ktorú voči nemu majú feministické kruhy za jeho niekdajšie nediplomatické výroky o matematickom nadaní žien, pre ktoré bol vytlačený z čela Harvardovej univerzity.
Oba nominovaní majú veľkú dôveru finančných trhov. Na správy o Geithnerovej nominácii reagoval už v piatok americký akciový trh výrazným rastom. Obama by mal svoje nominácie na ekonomické posty oficiálne oznámiť už dnes.
Index Dow Jones zakončil obchodovanie rastom o 6,55 percenta na 8046,66 bodu. Zmazal tak väčšinu zo zhruba 11–percentného prepadu predošlých dvoch dní.
FOTO – REUTERS, SITA |