Aj predaj bytu bez realitnej kancelárie si treba ošetriť zmluvami. Vlastník, ktorý ich nevie vyhotoviť sám, musí počítať s tým, že mu časť zisku z predaja odoberie honorár právnika.
BRATISLAVA. Ak budete predávať byt alebo dom bez realitnej kancelárie, to, ako rýchlo nájdete kupujúceho a koľko predajom získate, bude závisieť od niekoľkých faktorov. Medzi hlavné patrí čas, ktorý máte na predaj a cena bytu .
Ak sa potrebujete dostať k hotovosti rýchlo, musíte počítať s tým, že možno nepredáte tak výhodne, ako keby ste vlastníka mohli vyberať dlhšie. Ak si za byt či dom zapýtate nereálnu cenu a nebudete ochotní z nej zľaviť, ani po niekoľkých mesiacoch nemusíte nehnuteľnosť predať.
Snažte sa zaujať
Prvé dva kroky, ktoré by ste mali urobiť, vás nebudú stáť ani korunu, ale môže od nich závisieť úspech celého obchodu.
Po zmapovaní ponúk na trhu a posúdení stavu bytu či domu si musíte určiť cenu, za ktorú chcete predať. Lepším návodom ako príklad sused, ktorý porovnateľný byt predával pred rokom, budú pre vás ponuky, ktoré sa v inzerátoch objavujú v čase vášho predaja.
Následne musíte dať o nehnuteľnosti vedieť. Je len na vás, či tak urobíte na internete, v tlači, alebo formou letáčikov v okolí domu. Ak máte na predaj čas, môžete to urobiť ako rodina Pikusovcov z Bratislavy. Štvorizbový byt ponúka od 8. novembra v internetovej dražbe. Každý deň pôvodnú cenu 3,7 milióna korún (122 817,5 eura) znižuje o 7000 korún (232,36 eura). Včera za byt pýtala 3,595 milióna korún (119 332,14 eura).
Počítajte s výdavkami
Od toho, ako vaša ponuka ľudí zaujme, môže závisieť aj to, koľko pri predaji miniete na telefónne účty.
Ak ich osloví, budú sa ozývať vám a vaše výdavky za telefón môžu byť podstatne nižšie, než keď vám nezavolá nikto a budete musieť hľadať záujemcov vy a aj ich telefonicky oslovovať.
Pri predaji môžu od vás vážni záujemcovia o kúpu žiadať aktuálny výpis z katastra nehnuteľností či potvrdenú kópiu originálu listu vlastníctva. Za každý zo spomínaných dokumentov, ktoré slúžia na právne účely, si správa katastra účtuje 250 korún (8,3 eura).
Ak dokážete napísať zmluvy a aj kupujúci s ich znením súhlasí, ušetríte pri predaji tisícky korún, ktoré by si naúčtoval advokát za poskytnutie právnych služieb. Opatrnosť je namieste napríklad vtedy, ak záujemca chce využiť pri kúpe úver.
Keď neskôr budete žiadať na príslušnej správe katastra o vklad, nezaobídete sa bez notárom potvrdeného overenia podpisov na zmluvách. Za osvedčenie pravosti podpisu jednej osoby na zmluve u notára zaplatíte 60 korún (1,99 eura).
Poplatky aj podľa dohody
Pri predaji bytu alebo domu bez realitnej kancelárie sa očakáva, že sa predávajúci postará aj o to, aby bolo meno nového vlastníka zapísané do katastra nehnuteľností. Aj tento úkon sa spoplatňuje, správny poplatok je pri bežnom konaní 2000 korún (66,39 eura), pri zrýchlenom 8000 korún (265,55 eura).
Vecou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim je aj to, kto zaplatí za úschovu peňazí za predaj nehnuteľnosti u notára alebo v banke. Keď sa dohodnete, že predávajúci, vyjde vás to na ďalšie tisíce korún.
Ak sa na vás nevzťahuje niektorá z výnimiek, mali by ste počítať aj so zaplatením dane z prevodu nehnuteľnosti.
Kto chce predať
mal by reálne stanoviť cenu ponúkanej nehnuteľnosti,
musí osloviť záujemcov o kúpu, tiež si nájsť čas na absolvovanie obhliadok bytu alebo domu,
na jeho pleciach je príprava zmlúv, či už svojimi silami, alebo s využitím služieb advokáta či notára,
predpokladá sa, že zabezpečí aj vklad nehnuteľnosti do katastra,
musí sa s kupujúcim dohodnúť na spôsobe odovzdania peňazí.