BRATISLAVA. V bratislavskom útulku De Paul prespáva dvesto bezdomovcov, ktorí by inak mrzli v uliciach hlavného mesta. Kto tam príde v novom roku, nemusí mať také šťastie.
Organizácia, ktorá útulok prevádzkuje, môže ľahko prísť o príspevok mesta alebo mestskej časti. Stačí, že bezdomovec pred cestou do útulku nepožiada o pomoc úradníkov.
Aj k tomu môže viesť zákon o sociálnych službách, ktorý začne platiť 1. januára. Parlament ním umožnil obciam a samosprávnym krajom, aby nemuseli prispievať na neštátne zariadenia, do ktorých sa ľudia rozhodli ísť sami, bez vedomia úradníkov.
Človek, o ktorého sa nemá kto postarať, preto urobí lepšie, keď najprv požiada o pomoc svoju obec alebo kraj.
Ministerstvo: To sa vyrieši
„Občanovi bolo vzaté právo na výber zariadenia,“ hovorí Helena Woleková zo Sociofóra, ktoré zastrešuje neziskové organizácie poskytujúce sociálne služby alebo, ako ich zákon nazýva, „neverejných poskytovateľov“.
Predstavitelia už vyše päťdesiatich takýchto organizácií sa podpísali pod list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Keďže zákon už podpísal, žiadajú ho, aby sa pričinil o čo najrýchlejšiu novelizáciu.
Ministerstvo sociálnych vecí to zatiaľ nemá v pláne, aj keď to nevylúčilo. Napísalo, že neverejný poskytovateľ sa môže s obcou alebo so župou vopred dohodnúť, že jej obyvateľom bude zabezpečovať požadované služby.
„Klient v takomto prípade nemusí navštevovať a kontaktovať obec alebo samosprávny kraj,“ povedala Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia ministerstva.
Že úradníci na to pristanú, však nie je isté. Zákon hovorí, že tým, kto má poskytnúť alebo zabezpečiť požadovanú službu, je obec alebo kraj.
Rodinová povedala, že ministerstvo bude pravidelne monitorovať, k čomu zákon vedie, a na základe toho prijme „adekvátne opatrenia, a to aj novelu tohto zákona, ak to bude potrebné“.
Pán prezident vedel, že tento zákon nie je dobrý, a napriek tomu ho podpísal.
Juraj Barát, riaditeľ Diecéznej charity Nitra