Jan Krugier Hrôzu odbil krásou

Keď vystavoval u Guggenheima, trhol rekord v návštevnosti. Mal vzácne kúsky a vedel ich ako skúsený kurátor pospájať tak, že zaujali aj ľudí, ktorío výtvarnom umení veľa nevedeli. Slávny sochár Alberto Giacometti vycítil, že Jan Krugier ma vnímavé oči, do

statok vedomostí i vkus, aby sa venoval zberateľstvu a kurátorstvu. Slávny švajčiarsky zberateľ poľsko-židovského pôvodu sa dal na výtvarné umenie, aby zabudol na holokaust.

Často spomínal, že sedával otcovi na kolenách a prezeral si umelecké katalógy. Mamu stratil ako 5-ročný pri pôrode mladšieho brata. Vychovávali ho francúzske opatrovateľky.

Jeho otec totiž miloval všetko francúzske. Dvakrát do roka si zašiel do Paríža a nakupoval. Najmä Chagalla a Soutina. Krugierov otec bol poľským vlastencom, čo pre Židov nebolo práve typické.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hoci ho v roku 1939 priatelia vystríhali, aby z Poľska utiekol, dal sa naverbovať do armády a veril, že Nemecko bude porazené.


Z odboja do koncentráku

Pre Jana sa tak začalo niekoľko katastrofálnych rokov. Hoci bol ešte dieťa, zapojil sa do odboja. Pracoval ako ku-riér, ale gestapo ho dolapilo a poslalo do koncentráku.

Z Treblinky sa pokúsil utiecť, ale chytili a odviezli do Osvienčimu. Tam videl, ako nacisti popravili 8-tisíc ľudí. Všetky tri hrôzy prežil, aj pochod smrti. Z rodiny zostal jediný. Ako vojnová sirota sa dostal do Švajčiarska, kde si ho adoptovala zámožná rodina priateľov z Zürichu.

Jeho adoptívni rodičia ho rovnako ako nebohý otec v Poľsku povzbudzovali v záujme o výtvarné umenie. Jan však žil vo svete démonov, depresií a strachu, čo ho zväzovali v rozlete. „Nenávidel som všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Luxus v tej rodine. Aj umenie,” spomínal. Nová rodina ho pravidelne vodila k psychiatrovi, zoznámila ho aj so slávnym židovským učencom Martinom Buberom. Ten mu rozviazal jazyk a prinútil ho, aby mu rozprával svoje zážitky z vojny.


Úzkosť dával na plátno

Potom začal študovať výtvarné umenie. Preto, aby svoje úzkosti „vymaľoval” na plátno. Skončil akadémie vo Švajčiarsku aj Francúzsku, ale cítil, že maľovanie je preňho skôr terapia ako povolanie. Ešte to skúsil so súkromnou umeleckou školou, ale ani učenie ho nenapĺňalo.

„Maľovanie mi nepomohlo uniknúť minulosti, ale určite mi dalo silu pokračovať”, vyznal sa pred rokmi v rozhovore pre New York Times.

Bol na pokraji šialenstva, v depresiách a po nevydarenom manželstve, keď stretol ženu svojho života a budúcu manželku. Poľskú krásavicu a priamu príbuznú posledného poľského kráľa, princeznú Marie-Anne Poniatowsku. Tá mu v 60. rokoch minulého storočia pomohla objaviť to, čo ho skutočne bavilo. Zberateľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Marie-Anne razila teóriu, že na škaredé veci sa dá zabudnúť, keď sa obklopíte krásou. V tom názore ju podporoval aj Janov priateľ, sochar Giacometti. Krugier začal skupovať starých majstrov, rovnako ako Picassa. Stal sa galeristom. Prvú galériu otvoril v roku 1962 v Ženeve, druhú o 26 rokov neskôr v New Yorku.

„Keď mám záchvat úzkosti, pozerám sa na obrazy. Je to ako sebaobrana, ale funguje to,” vysvetľoval svoj útek do sveta umenia.

Preslávil sa netradičným mixovaním starého umenia s 20. storočím či afrického ľudového umenia s vychytenými európskymi kúskami. Vždy vedel nájsť niečo, čo ich spájalo.

Jeho kombinácie provokovali a do muzeí ťahali ľudí. Každá jeho výstava bola iná. Jeho zbierky putovali po celom svete. Na každej „zastávke” niečo pridal, niečo ubral, zmenil koncepciu. S výstavam sa hral, nebol konzervatívnym kurátorom.

SkryťVypnúť reklamu

On a Picasso

Ukázalo sa, že je aj šikovným obchodníkom. Podarilo sa mu získať exkluzívne práva na zastupovanie väčšej časti Picassových diel.

Picassa miloval. Nechal si vyrobiť fotografický portrét pred jeho obrazom. Úhľadný, elegantný pán v bielom, sedí pod „rozbitým” Picassovým plátnom.

Obraz ako keby vystihoval Krugierov životný príbeh - zmätok, roztrieštenosť, nesúrodosť. Práve preto chodil vždy dokonale upravený, potrpel si na pekné interiéry, miloval kvety. Keď chodil na terapiu k Buberovi, boli to práve kvety v jeho kancelárii, čo ho „zlomili” a prinútili ho vyrozprávať sa z hrôzy. Podľa svojich detí (z prvého manželstva) bol až do konca svojho života nedôverčivý.

Úzkosť maskoval kubánskou cigarou, ktorá z neho robila bonvivána. „Nikto by neveril, že môj dokonale vystrojený a uvoľnený otec prežil holokaust a že mal zemiak na deň,” vyhlásila Cila, jeho dcéra a šéfka jeho galérie v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

* 1928† 15. 11. 2008

1928- narodil sa židovskej rodine v poľskej Radome

1943 - zatklo ho gestapo, keď sa ako dieťa pripojil k odboju

1945 - ako vojnová sirota odchádza do Švajčiarska

1962 - otvára prvú galériu v Ženeve

1986- druhú galeriu otvoril v New Yorku

2008 - zomiera na infekciu v kruhu svojich blízkych

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu