MOSKVA, BRATISLAVA. Mnohí západní analytici dúfali, že mladý právnik Dmitrij Medvedev, ktorý rád rozpráva o demokracii a občianskej spoločnosti, prinesie po vláde Vladimira Putina zmenu. O vyše desať rokov mladší Petrohradčan však veľmi rýchlo nabehol na tvrdú protizápadnú rétoriku svojho predchodcu a veľké očakávania spľasli ako bublina.
Medvedev ako Putin
Najnovšie si to myslí aj ľudskoprávna organizácia Freedom House so sídlom v New Yorku. V poslednej správe o nových autoritároch, ktorí ohrozujú občiansku spoločnosť, zaradila aj Medvedeva. „Za osem rokov prezidentovania Vladimira Putina boli systematicky potláčané práva ruských občanov zakladať politicky motivované mimovládne organizácie,“ napísala Freedom House. V útokoch na demokraciu sa podľa nej neprestalo ani po mocenskej výmene v Kremli.
Správa americkej organizácie prišla v čase, keď sa znovu špekuluje o návrate premiéra Putina k prezidentskej moci. Medvedev nie je vo funkcii ani rok a už dal do parlamentu návrh, ktorý predlžuje prezidentské obdobie zo štyroch na šesť rokov. Otvoril tak cestu k Putinovmu návratu do Kremľa.
Expertom z Freedom House sa najviac nepozdáva neprimeraná legislatíva proti mimovládnym organizáciám. Tú využíva ruská administratíva pri komplikovaní života nepohodlným kritickým mimovládnym organizáciám. Do problémov sa dostávajú najmä tí, čo sa zaoberajú ľudskými právami, situáciou v Čečensku či právami homosexuálov.
Združujte sa. Ale len Naši
Kremeľ ostal nekompromisný aj pri povoľovaní demonštrácií. Právo zhromažďovania sa je podľa Freedom House potláčané a opoziční predstavitelia sú vykresľovaní ako kriminálnici. Vedela by o tom hovoriť aj najznámejšia tvár ruskej opozície Garry Kasparov. Bývalý šachový majster strávil pred minuloročnými parlamentnými voľbami päť dní vo väzení za zorganizovanie protestného pochodu.