BRATISLAVA. Štát možno o priznaní invalidného dôchodku aj po škandále, ktorý nasledovalo prehodnocovanie invalidných dôchodkov v roku 2006, rozhoduje nezákonne. Na problém s ústavou upozornil Najvyšší súd.
Spornou je jedna z podmienok nároku na invalidný dôchodok, ktoré platia od januára 2004. Najvyšší súd ju odhalil, keď rozhodoval o prípade ženy, ktorej k vytúženej penzii chýbalo iba 73 dní.
Človek starší ako 28 rokov má dnes nárok na priznanie invalidného dôchodku iba v prípade, že bol v dôchodkovom systéme najmenej päť z posledných desiatich rokov. Na tom, čo do systému odviedol skôr, vôbec nezáleží.
Ani mnohé odpracované roky tak nezaručujú, že napríklad po pracovnom úraze s trvalými následkami vám priznajú invalidný dôchodok.
Problém tisícov ľudí
Takto dopadla aj spomenutá žena. Bola síce v systéme, a teda zamestnávateľ za ňu platil odvody spolu takmer 18 rokov, ale v poslednom desaťročí išlo iba o štyri roky a 292 dní.
Ľudí ako ona môžu byť tisícky. Magdaléna Sedláčková zo Sociálnej poisťovne povedala, že od roku 2004 malo rovnaký problém viac ako 14-tisíc ľudí, pričom „v prevažnej väčšine prípadov išlo o žiadateľov nad 28 rokov veku“.
Najvyšší súd im nemôže dať za pravdu, kým platí to, čo uzákonil parlament. Dal preto podnet na Ústavný súd. V tomto prípade môže ísť o porušenie práva na primerané hmotné zabezpečenie, ktoré garantuje ústava.
„Za odvedené prostriedky do systému sociálneho poistenia má poistenec dostať primeranú hodnotu,“ píše sa v podaní Najvyššieho súdu.
Hovorca Ústavného súdu Jozef Skybjak povedal, že nový podnet už pridelili sudcovi-spravodajcovi. „On rozhodne, aký bude ďalší postup.“
Nasledovať môže odškodné
„Ľudí poškodených protiústavným zákonom by vláda mala odškodniť,“ povedala poslankyňa Jana Vaľová zo Smeru, ktorá patrí k najbližším spolupracovníkom ministerky Viery Tomanovej.
Ak Ústavný súd rozhodne, že nejaký zákon nie je v súlade s ústavou, zákon alebo jeho časť stráca účinnosť. Parlament má vzápätí šesť mesiacov na to, aby ho s ústavou zladil. Ak to neurobí včas, zákon alebo jeho protiústavná časť automaticky prestane platiť.
Pri tomto zákone už k tomu raz došlo. Parlament koncom októbra zo zákona vypustil, že človeku nad 28 rokov sa započítava iba posledných desať rokov pred vznikom invalidity.
Či bol poistený dostatočne dlho, sa tak zistí „z celého obdobia dôchodkového poistenia, čo je rozhodne v prospech občana“, povedala ministerka Tomanová. Táto zmena však začne platiť až 1. januára 2010, takže zatiaľ platí to, čo môže byť protiústavné.
Zákon o sociálnom poistení, o ktorý ide, v roku 2003 navrhlo ministerstvo sociálnych vecí pod vedením Ľudovíta Kaníka a prijal parlament ovládaný koalíciou SDKÚ, SMK, KDH a ANO.
Ústavný súd už raz tento zákon skúmal a rozhodol v prospech niektorých invalidných ľudí.
V júni 2006 konštatoval, že prehodnocovanie ich zdravotného stavu, na základe ktorého im znížili alebo odňali invalidný dôchodok, je protiústavné. Nová vláda na to reagovala zmenou zákona a vyplatením neoprávnene odňatých penzií.