Cudzie jazyky majú učiť národne

Ministerstvo školstva tvorí národnú knihu cudzích jazykov. Doteraz nevypísalo konkurz, vydavatelia sa boja vytlačenia z trhu.

Cudzie jazyky na základných a stredných školách chce ministerstvo dostať pod kontrolu.Cudzie jazyky na základných a stredných školách chce ministerstvo dostať pod kontrolu. (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Oxford ani Cambridge, ale Made in Slovakia. Základné a stredné školy majú vyučovať angličtinu, nemčinu a ďalšie štyri cudzie jazyky z novej, jednotnej národnej učebnice.

Z nových učebníc by sa žiaci mali začať učiť v septembri 2010. Dovtedy musí ministerstvo vybrať autorov, ktorí napíšu knihu, zostavia k nej cvičebnicu pre žiaka, učebnicu pre učiteľa a CD s cvičeniami na počúvanie.

„Vo februári alebo v marci vyhlásime konkurzy na tvorbu prvých národných učebníc a začnú sa používať až v školskom roku 2010/2011. Tieto učebnice bezplatne poskytneme žiakom základných a stredných škôl,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo na ich tvorbu použije asi 60 miliónov korún, ďalšie desiatky miliónov zaplatí za distribúciu a tlač. Zostaviť ich má víťaz konkurzu.

Vydavatelia: Utrpí kvalita

Školy doteraz používali zahraničné publikácie písané v cudzom jazyku najmä zo svetových vydavateľstiev ako Cambridge University Press, Pearson Longman a Macmillan. Slovenskí zástupcovia vydavateľstiev hovoria, že národná učebnica je krokom späť.

Spochybňujú aj kvalitu budúcich učebníc. Podľa nich nie je možné pripraviť rovnako kvalitnú knihu so všetkými komponentmi od základu za jeden rok.

Učebnicová politika Jána Mikolaja z SNS vychádza z vládnej koncepcie, ktorá však predpisuje vypísanie konkurzu v dvojročnom predstihu. To, že tento termín ministerstvo nestihlo, jeho hovorkyňa Dana Španková odôvodnila novou smernicou o konkurzoch, z ktorej dvojročná lehota vypadla.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavatelia sa plánujú do konkurzu zapojiť, ale budú si musieť pripraviť nové učebnice. Niektorí plánovali iba doplniť a rozšíriť súčasne používané knihy. Španková však povedala, že musí ísť o úplne novú knihu.

Slovenské reálie

Knihy majú zohľadňovať aj kultúrne a národné špecifiká Slovenska, teda ich texty budú aj o domácich reáliách. Vedúca katedry anglického jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty UK Gabriela Lojová si myslí, že práve preto majú svoj význam. Z učebnice angličtiny by podľa nej však nemali vypadnúť po anglicky hovoriace krajiny ani Európska únia.

Stredoškolská angličtinárka Anna Jančová považuje používanie jednotných kníh pre stredné školy za chiméru. Už teraz podľa nej prichádzajú žiaci základných škôl na stredné školy s priepastnými rozdielmi vo vedomostiach. „Sme nútení mať v ročníku skupiny začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých, ak nechceme jedných alebo druhých poškodiť. Každá skupina študentov je individuálna a okrem prístupu si vyžaduje aj individuálnu knihu,“ hovorí Jančová.

SkryťVypnúť reklamu

Lojová aj preto upozorňuje, že s novou jednotnou knihou musí školám zostať možnosť vybrať si aj alternatívne knihy, ktoré by ministerstvo školám tiež preplatilo.

Mikolaj je presvedčený, že vytvorenie národných učebníc cudzích jazykov v šiestich jazykoch vyrovná jazykovú úroveň žiakov.

Nová učebnica automaticky neznamená koniec tých existujúcich. Ich ďalšie používanie však bude opäť schvaľovať ministerstvo. Zároveň rozhodne, ktoré knihy aj preplatí, a otvorí im tak cestu do väčšiny škôl. Vydavatelia sa obávajú, že pôjde iba o národnú učebnicu, čím by prakticky odstavili konkurenciu.

„V prípade exkluzívnej učebnice by sme sa posunuli na­späť,“ povedala Lojová.

Jediné z oslovených vydavateľstiev, Oxford University Press,­ sa k novej knihe nechcelo vyjadrovať. Jeho zástupkyňa Darina Marčeková povedala, že je predčasné vyjadrovať sa k niečomu, čo ešte neexistuje. Pred niekoľkými mesiacmi pre Hospodárske noviny tvrdila, že to sú „zbytočne vyhodené peniaze“. Oxford University Press je jediným vydavateľstvom, ktorého knihy pre druhý stupeň základných škôl ministerstvo prepláca.

SkryťVypnúť reklamu

Nové učebnice

Ministerstvo školstva vytvorí národnú učebnicu z angličtiny, francúzštiny, nemčiny, ruštiny, španielčiny a taliančiny.

Konkurz na knihy prebehne začiatkom roka 2009.

Z prvých národných kníh sa žiaci začnú učiť v školskom roku 2010/2011.

Okrem učebnice dostanú žiaci novú cvičebnicu a učitelia dostanú vlastnú učebnicu s CD.

Doteraz sa učilo zo zahraničných učebníc, ktoré pripravujú svetoví autori. Angličtina sa učí napríklad z Headway a Project, nemčina z Themen Neu a francúzština z Campus.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu