BRATISLAVA. Šanca na splnenie sľubu premiéra Ferenca Gyurcsánya, že sa bude snažiť zmeniť zákony, aby zabránil maďarským extrémistom cestovať do zahraničia a tomu, aby hanobili Slovákov, je minimálna. Myslia si to maďarskí politici aj právnici. Takáto zmena zákona by si vyžadovala ústavnú väčšinu v parlamente, opozícia ju však odmieta. O účinnosti vynovených zákonov pochybujú aj mnohí Gyurcsányovi socialisti.
„Ak nechce demonštrácie maďarských extrémistov na svojom území, malo by Slovensko prijať zákon o tom, koho na toto územie pustí. Ani to však nie je príliš reálne. Ak napríklad zakážete, aby hranice prekročili v uniformách, prevezú si ich cez schengenské hranice v balíčku,“ povedal internetovým novinám hírszerzo.hu socialistický politik a exminister spravodlivosti Gergely Bárándy.
„V Británii môžete zakázať výjazd futbalových chuligánov, tomu však predchádza súdne rozhodnutie. Neviem si predstaviť zákon zakazujúci výjazd niektorých skupín podľa vopred stanovených hľadísk,“ hovorí poslanec Fideszu Róbert Répássy. „Podľa ústavy to nie je možné urobiť. Vec treba riešiť inak, napríklad spoluprácou polícií a tajných služieb,“ hovorí liberálny poslanec Péter Gusztos.
Ústavný právnik György Kolláth vidí prípadné riešenie v oživení jedného z paragrafov parížskej mierovej zmluvy z roku 1947, v ktorom sa Maďarsko zaväzuje rozpustiť „všetky politické, vojenské či polovojenské organizácie fašistického charakteru a všetky organizácie vyvíjajúce revizionistickú propagandu“. Na tento bod mierovej zmluvy v poslednom čase často upozorňuje aj Bratislava.
Právnici však upozorňujú, že maďarskí extrémisti sa naučili správať tak, aby zákony obchádzali: k revizionistickým či fašistickým cieľom sa nehlásia otvorene a ich symboly a fašistické uniformy iba pripomínajú, originály.