CHICAGO, BRATISLAVA. Barack Obama chce dať vo svojej vláde väčší priestor ženám. A nepripadnú im len odrobinky.
Ženy zrejme zasadnú na kreslá ministerstva pre vnútornú bezpečnosť, zahraničných vecí a ministerstva obchodu.
VIDEO: Obama začína formovať svoj tím
Železná lady Napolitanová
Arizonská guvernérka Janet Napolitanová si získala obdiv v Amerike za to, ako sa jej podarilo vyrovnať s ilegálnou imigráciou. Bola napríklad prvou guvernérkou, ktorá povolala na zabezpečenie americko-mexickej hranice vojakov Národnej gardy. Teraz by túto politiku mohla raziť na národnej úrovni.
Guvernérka štátu, z ktorého pochádza John McCain, sa totiž má stať ministerkou pre vnútornú bezpečnosť. To, že má na podobný džob silnú ruku, dokazujú aj jej skúsenosti generálnej prokurátorky Arizony.
Boj proti terorizmu na domácej pôde či rýchla reakcia po prírodnej katastrofe, akou bol napríklad hurikán Katrina, bude jej najväčšia zodpovednosť.
Obchod pre miliardárku
Vo vláde nebude ako žena sama. V čase globálnej finančnej krízy a nastupujúcej hospodárskej recesie bude mať väčší význam aj ministerstvo obchodu. Na jeho čelo by sa podľa CNN mala dostať 49-ročná Penny Pritzkerová. Táto miliardárka, ktorej rodina založila slávnu sieť hotelov Hyatt, bola aj finančnou šéfkou Obamovej rekordnej kampane.
Jej tímu sa podarilo vyzbierať 640 miliónov dolárov, z vlastných peňazí prispela asi 40 - tisícmi. Paradoxne, počas primárkovej kampane sa jej brat Jay Pritzker ocitol v tíme Hillary Clintonovej.
Tá stále zvažuje, či by prijala Obamovu ponuku stať sa ministerkou zahraničných vecí.
Manžel Bill Clinton jej chce pomôcť, a preto tímu novozvoleného prezidenta poskytol aj zoznam 200tisíc donorov jeho nadácie. „Urobím všetko, čo bude chcieť,“ nechal sa počuť pred newyorskými novinármi. Práve aktivity jej manžela by podľa médií mohli spôsobiť konflikt záujmov v prípade, že by sa bývalá prvá dáma stala šéfkou diplomacie. Odhalením donorov jej tak uvoľnil cestu k šéfovaniu diplomacie stále najvplyvnejšej veľmoci.
Známe mená
Barack Obama v čase prezidentskej kampane síce sľuboval, že jeho kabinet bude zmenou, no na vládnom zozname je aj veľa washingtonských insiderov. Clintonová by bola jednou z nich, ale nie je sama.
Napríklad bývalý šéf demokratických senátorov Tom Daschle by sa mal stať ministrom zdravotníctva. Nehovoriac o prepojeniach exsenátora na lobistov.
Aj Rahm Emanuel, budúci personálny šéf v Bielom dome, bol už v roku 1993 Clintonovým poradcom. Politické zákulisie v hlavnom meste veľmi dobre pozná aj budúceho ministra spravodlivosti Erica Holdera. Prvý Afroameričan, ktorý sa ujme tejto funkcie, pracoval pre Clintona na ministerstve spravodlivost.
Na čelo ministerstva obchodu by sa mala dostať Penny Pritzkerová. Rodina tejto miliardárky založila slávnu sieť hotelov Hyatt.