PRAHA, BRATISLAVA. Naši západní susedia sa ešte stále spamätávajú. A hľadajú vinníka.
Premiér Mirek Topolánek už ohlásil, že podporí návrh ministra vnútra na zrušenie Dělnickej strany (DS), ktorá pondelkový násilný pochod proti Rómom zorganizovala. „Excesy, ktoré sa stali v Litvínove, treba postihovať veľmi tvrdo,“ povedal Topolánek serveru Aktuálně.cz.
V najväčšom konflikte s extrémistami od roku 2000, česká polícia v pondelok bojovala so šesťsto neonacistami (na snímke ČTK). Po demonštrácii, kde sa ozývali rasistické heslá, sa chystali zaútočiť na rómske sídlisko Janov. So zásahom polície, pri ktorom použila vodné delo aj obrnený transportér a ktorý si vyžiadal 16 zranených, je Topolánek spokojný. „Polícia splnila svoju úlohu.“
Kto zlyhal?
Podľa redaktora Romea.cz Zdenka Ryšavého však mala polícia zareagovať skôr. „Polícia ich nevyzvala, aby sa rozpustili,“ povedal SME Ryšavý.
Po trojhodinovej bitke polícia obvinila len jednu osobu z rasizmu.
Kritika padla aj na hlavu starostu Litvínova Milana Šťovíčka, ktorý na akciu vydal povolenie napriek tomu, že oň žiadali známi pravicoví radikáli. Tvrdí, že v minulosti ho za zákaz podobnej akcie súd pokarhal.
V rozhovore pre Lidové noviny Šťovíček za hlavný problém Janova označil „neprispôsobivých ludí, ktorí zneužívajú svoje postavenie, sociálne dávky a žijú na úkor ostatných ľudí.“
Obyvatelia asi šesťapoltisícového mesta sa sťažujú najmä na nových rómskych osadlíkov. „Rómovia tu boli vždy. Ale aj tí starí majú problém s novými,“ povedala MF Dnes obyvateľka Litvínova.
Starostovi kritici poukazujú na to, že mesto domy v Janove predalo realitným agentúram, ktoré tam nasťahovali Romóv. „Realitky tam urobili geto, ku ktorému sa mesto nehlási,“ povedal Ryšavý.
Minister vnútra bol vonku
Podpredseda vlády pre miestny rozvoj aj ministerka pre ľudské práva a menšiny už ohlásili, že pripravujú riešenia situácie českých Rómov. Doterajšie opatrenia sú podľa Evy Dobrovolnej z českej pobočky Amnesty International „čiastkové a nesystémové“.
Šéf vnútra bol v deň ohlásenej demonštrácie na súkromnej návšteve v USA. Chcel byť medzi prvými Čechmi, ktorí tam pocestujú bez víz. Litvínovu však neušiel. Neonacistický pochod si všimol aj americký denník Boston Globe.