KOŠICE. Jednej z najstarších dychoviek na Slovensku hrozí zánik. Hasičská dychová hudba mesta Košice dostala výpoveď z priestorov centra voľného času.
Muzikanti väčšinou z radov dôchodcov nie sú schopní platiť príspevky, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo.
Podobný osud čaká, pre Všeobecne záväzné nariadenie mesta o príspevkoch na úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach, pravdepodobne aj ďalšie záujmové spolky v Košiciach.
Darček k jubileu
Hasičská dychovka v Košiciach bude mať na budúci rok 135. narodeniny.
„Prežili sme monarchiu, socializmus, kapitalizmus i dve svetové vojny. Žiaľ, zdá sa, že napriek tejto tradícii končíme,“ hovorí kapelník, bývalý člen Štátnej filharmónie v Košiciach Emil Fajta.
Z Centra voľného času na Orgovánovej ulici dostali výpoveď.
„Nemáme sa kde presťahovať. Požiadali sme o predĺženie termínu. Odpoveď sme nedostali,“ povedal manažér súboru, hasič záchranár Jozef Lipták.
Likvidačný poplatok
Členovia orchestra nie sú schopní platiť mesačne 200 korún na prevádzku centra. „Dôchodca si ťažko môže dovoliť 2400 korún ročne na svoje hobby. To radšej prestane hrať. Pre nás je príspevok likvidačný,“ tvrdí kapelník.
„Výška príspevku môže ohroziť aj ďalšie sociálne slabšie skupiny, ktoré nás navštevujú,“ pripúšťa Jozef Kucik, riaditeľ CVČ Technik, v ktorom dychovka pôsobila.
Radnica ponúkla súboru náhradné priestory. Výšku nájmu však zatiaľ nepoznajú. „Sme nezisková organizácia. V minulosti sme mali s mestom zmluvu, že nájom odohráme.“ Dychovka zadarmo hrávala na rôznych podujatiach.
Chýbajú peniaze
„Budem interpelovať pána primátora a oslovím aj starostov, či sa nenájde pre toto teleso vhodný priestor,“ povedala Ľuba Blaškovičová, poslankyňa a členka kultúrnej komisie.
Predseda kultúrnej komisie František Balún je pripravený dychovke pomôcť. „Bolo by to faux pas pre mesto, keby toto teleso zaniklo.“
Jaroslav Kerner z magistrátu informoval, že radnica bude hľadať možnosti riešenia, ktoré by tomuto orchestru opäť zabezpečili podmienky na existenciu.