Korčuľovanie na Noemovej arche

Nová hra Jána Uličianskeho, ktorú uviedlo SND nie je pre malé deti.

Alexander Bárta ako Kocúr.Alexander Bárta ako Kocúr. (Zdroj: CTIBOR BACHRATÝ)

To nie je pre malé deti. Je tam o tej manželskej nevere, a to oni nepochopia. Povedala jedna pani, hneď ako dopozerala v divadle rozprávku Kocúr na kolieskových korčuliach. Tak po prvé – o manželskej nevere sa tam vôbec nehovorilo, po druhé – nemusia ju chápať ani dospelí a po tretie – hlavný hrdina má sedem rokov.

Martin Baran žije s mamou a nevlastným otcom. Ten sa volá Medvecký. Chlapec práve zavŕšil siedme narodeniny. Je siedmeho júla a mágia čísel veští čosi výnimočné. Jeho kamoška Rebeka sa volá Rybková a vie, že Martin miluje zvieratá. Tak mu príde zablahoželať aj so živým darčekom. Keďže oslávenec má živú zver doma zakázanú, všetku túžbu vkladá do kolieskových korčúľ. Dostane ich od niekoho z rodiny? A kam ukryje tú akváriovú rybku od Rebeky?

Ďalej už asi nebudeme vyzrádzať. Ešte hádam toľko, že karty v príbehu o chlapcovi, pre ktorého korčule znamenajú fungujúci svet rodiny, zamieša kocúr. Cez neho sa malý hrdina dostáva do rozprávkového príbehu o sebe samom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor Ján Uličiansky zastrešuje základnú príbehovú líniu biblickým motívom – príbehom o Noemovej arche. Cez osobu starej mamy, ktorá chlapcovi číta odmalička rozprávky, prízvukuje, že sa na ňom zachraňujú zvieratá v pároch, aby sa mohli rozmnožovať. Dejovú líniu zároveň rozvíja a posúva cez zápletky známych rozprávok – Kocúr v čižmách, Zlatovláska, Popoluška či srnček Bambi. Opäť ich cituje stará mama, ochrankyňa klasického modelu rodiny.

Tak sa autorovi naskytá možnosť pohrávať sa s rodovými stereotypmi. Rozprávka ponúka úvahy o tom, čo znamená šťastný zväzok a zdravé vzťahy dospelých s deťmi, deťmi medzi sebou a dospelými medzi sebou bez ohľadu aj s ohľadom na oficiálne potvrdenia. Cez zvieracie postavy, ktoré Martinovi pomáhajú v ťažkých chvíľach tak, ako to poznáme z rozprávok, Uličiansky šikovne montuje do svojej hry aj vzťah k prírode. Švihu a zmyslu dialógov pomáhajú aj zvieracie priezviská nie vždy ľudsky sa správajucich ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Dynamickým striedaním scén vytvára autor a režisér v jednej osobe klipovitý efekt, schopný nepretržite udržať detskú pozornosť. Inscenácia s vkusnou hudbou, choreogra­fiou aj kostýmami je svieža, moderná aj vtipná, zaslúži si zanietené herecké nasadenie. A happyend jej nechýba.

Ján Uličiansky: Kocúr na kolieskových korčuliach

Réžia: Ján Uličiansky, dramaturgia: Darina Abrahámová, scéna: Pavol Andraško, choreografia: Dana Dinková, kostýmy: Ľudmila Várossová, hudba: Peter Zagar

Premiéra: 15. 11. v SND

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu