BRATISLAVA. Systém doplnkového dôchodkového sporenia (predtým poistenie) má za sebou viac ako desať rokov existencie a i keď prešiel viacerými legislatívnymi zmenami, jeho hlavná výhoda ostala zachovaná.
Sociálne programy zamestnávateľov
Efekt tohto druhu sporenia je hlavne v tom, že zamestnávateľ môže prispievať sporiteľovi pravidelnou mesačnou sumou, ktorá je pre neho zároveň daňovo uznanou nákladovou položkou, a to až do výšky 6 perc. z hrubej mzdy zamestnanca.
Doplnkové dôchodkové sporenie preto zväčša nechýba v sociálnych programoch všetkých renomovaných spoločností a záujem oň už roky prejavujú aj strední a menší zamestnávatelia.
O tom, že práve príspevok zamestnávateľa je tým skutočným lákadlom a jedinečnou výhodou, ktorú neponúka nijaký iný produkt, svedčí aj fakt, že priemerná výška príspevku zamestnávateľa vysoko prevyšuje príspevok samotného sporiteľa.
Účelom a podstatou systému dobrovoľného sporenia na dôchodok je dlhodobé zhromažďovanie finančných prostriedkov, z ktorých sa po odchode na dôchodok vypláca súkromná renta.
Dlhodobé sporenie
„Doplnkové dôchodkové sporenie je dlhodobým finančným produktom s predpokladaným časovým horizontom sporenia 15 - 20 rokov.
Ak sa predĺži vek odchodu do dôchodku, dá sa predpokladať, že ekonomicky aktívni obyvatelia si budú sporiť ešte dlhšie.
Preto sa v ňom prejavuje okrem už spomínaného lukratívneho príspevku zamestnávateľa a tiež daňového zvýhodnenia celého produktu aj to, že umožňuje získať výnosy z výnosov, teda napríklad, že výnosy z dlhopisov, či termínovaných vkladov ďalej pracujú na finančnom trhu,“ hovorí Miloš Krššák, predseda predstavenstva doplnkovej dôchodkovej spoločnosti Stabilita.
Dodáva, že produkt s takýmto dlhým časovým horizontom nie je správne a v podstate ani zodpovedné hodnotiť na základe určitého krátkeho časového úseku.
Optimálny vek do 35 rokov
Čím skôr klient vstúpi do systému doplnkového dôchodkového sporenia, tým skôr sa vytvára reálny predpoklad, že si našetrí väčšiu sumu a mesačné platby ho výrazne nezaťažia.
Optimálne je uzavrieť zmluvu najneskôr v čase medzi 30. a 35. rokom. Priemerný vek sporiteľov v treťom pilieri sa dnes pohybuje v rozpätí 42 - 43 rokov, pričom tento vek sa nezvyšuje, čo je dôkazom zvýšeného prílelvu mladších sporiteľov.
Produkt s takýmto dlhým časovým horizontom sporenia nie je správne a ani zodpovedné hodnotiť na základe výsledkov krátkeho časového úseku.
Miloš Krššák, predseda predstavenstva DDS Stabilita
Doplnkové dôchodkové sporenie vzniklo v roku 1996 na základe zákona upravujúceho činnosť doplnkových dôchodkových poisťovní.
V rokoch 2006 - 2007 sa pretransformovali na doplnkové dôchodkové spoločnosti. Tie fungujú na základe princípov podobných správe podielových fondov.
Penzijné fondy patria medzi najkonzervatívnejších investorov. Zarábajú síce menej, ale s menším rizikom. Ich sila a stabilita sa ukáže až s odstupom času.
Autor: vb