BRATISLAVA. Otvorenie druhého piliera plánujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) využiť na diskusiu o rizikách prvého a druhého piliera.
Ich novou tvárou je Ľubica Navrátilová, bývalá poslankyňa Slobodného fóra, ktorá stála pri zrode dôchodkovej reformy. „Ani jeden z pilierov nie je spásou, spolu by však ľuďom mohli zabezpečiť slušné dôchodky,“ povedala.
Demografia nepustí
Z analýzy ministerstva práce vyplýva, že pomer počtu osôb v produktívnom veku k počtu osôb v dôchodkovom veku bol v roku 2006 až 5,71. Na jedného dôchodcu pripadalo takmer šesť pracujúcich ľudí.
V roku 2050 klesne tento pomer na 1,9. V tom čase budú jednému dôchodcovi prispievať na dôchodok v prvom pilieri len dvaja pracujúci. „Toto je hlavný argument, prečo sa prvý pilier považuje za neudržateľný. Keby sme vedeli, ako napriek tomuto demografickému vývoju udržať prvý pilier v stave vyplácania slušných dôchodkov, mohli by sme tento systém predávať celej Európe,“ povedala Navrátilová.
Prvý alebo druhý pilier
„Momentálne sa nedá presne vypočítať, pre koho je na základe príjmov výhodnejší prvý alebo druhý pilier,“ povedal Peter Socha, šéf Asociácie DSS. Priznáva, že v tomto roku došlo v rastovom fonde k poklesu o 7,79 percenta; vyvážený klesol o 5,69 percenta a v pluse 1,97 percenta je len konzervatívny fond. „Treba však povedať, že v minulých rokoch, boli všetky fondy v pluse,“ povedal Socha.
V súčasnosti však všade vo svete klesajú akciové indexy. Ich pokles je však prudší ako v prípade slovenských dôchodkových fondov. To je podľa dôchodcovských spoločností ďalší dôkaz o tom, že systém je nastavený správne a dokáže odolávať aj krízovým situáciám.
Navrátilová: Treba nájsť politickú zhodu
Bývalá poslankyňa ĽUBICA NAVRÁTILOVÁ sa vracia do politického kolbišťa. Cez penzie.
Čo v dôchodkovom systéme považujete za najdôležitejšie?
„To, aby v budúcnosti ľudia mali vyplácané vôbec nejaké dôchodky. Mala by sa dosiahnuť politická zhoda, kde by sa pomenovali riziká celého dôchodkového systému. Následne by sme sa mali snažiť nájsť riešenia.“
Aký je najsilnejší argument, aby ľudia nevystúpili z druhého piliera?
„Ak chcú mať mladí ľudia istý svoj dôchodok, mali by sa snažiť rozložiť riziká. Ak budú prispievať do prvého a druhého piliera, tak majú väčšiu šancu, že vôbec nejaký dôchodok dostanú. Toto je vlastne zásadný bod celej reformy, zabezpečiť to, aby v budúcnosti ľudia dostávali dôchodky.“
Stáli ste pri zrode reformy, videli ste aj negatíva?
„Upozorňovala som na to, aby sa dosiahla podpora reformy naprieč celým politickým spektrom. To sa nepodarilo a výsledkom je neustále otváranie druhého piliera.“
Čo považujete za najväčšie riziko druhého piliera?
„To, že nie je jasne definované, či ide o verejné, alebo o súkromné peniaze. Dobré by bolo, keby sa to vyriešilo v ústave. Nevýhodou druhého piliera je tiež to, že nie vo všetkých prípadoch sa usporené peniaze dajú zdediť.“
(bt)
SITA |