ŠTRASBURG. V ideálnom svete by sa po včerajšom verdikte českého eurokomisára a expremiéra Vladimíra Špidlu chytili nemecká, rakúska, belgická a dánska vláda za hlavu.
Zároveň by sľúbili, že od mája rady privítajú českých, slovenských aj ďalších prácechtivých ľudí z nových členských štátov únie vo svojich firmách.
Špidla ich vyzval, aby tak urobili, lebo taký záver prináša jeho analýza migrácie pracovnej sily v európskej únii od rozšírenia v roku 2004.
Bariéry a obštrukcie sú zbytočné
Keďže však svet nie je ideálny, bariéry aj napriek faktom, potvrdzujúcim ich zbytočnosť, naďalej zostanú. Navyše, eurokomisár Špidla za to nebude trestať.
Analýza komisie prišla po štyri a pol roku od chvíle, keď väčšina starších členských štátov opevnila svoje voľné miesta byrokratickými obštrukciami, aby domácu populáciu chránila pred lacnejšou konkurenciou.
Zároveň prišla vo chvíli, keď rovnako väčšina krajín bariéry postupne zrušila a keď sa zostávajúce krajiny – Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Dánsko – musia rozhodnúť, ako ďalej.
Od mája budúceho roka ospravedlnia zachovanie obštrukcií len „závažné otrasy na trhu práce“. Špidlova analýza odhalila, že nič také nenastalo a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nenastane. Občania nových štátov hľadajú prácu na západe Európy menej než cudzinci z krajín mimo únie. Tam, kam prídu, nemajú negatívny dosah na lokálne mzdy či na nezamestnanosť a každý tretí až druhý, čo pred štyrmi rokmi odišiel, sa už zase vrátil späť.
Najčastejšie odišli Poliaci do Británie a Írska a teraz Rumuni do Španielska a ani oni tam nevyvolali ekonomické či sociálne otrasy. Slovákov a ešte viac Čechov udržal ekonomický rast doma.
Komisár pre sociálne veci Špidla preto mohol včera povedať, že pohyb pracovných síl po rozšírení únie sa končí zatiaľ s „výrazne kladným“ účtom, obavy boli neopodstatnené, použité bariéry zbytočné. Vlády tak Špidla vyzval, aby „čo najskôr zrušili pretrvávajúce obmedzenia“.
Zrušenie prekážok vraj nie je jednoduchá trojčlenka
Tým sa šťastný príbeh končí. Štáty majú právo nechať bariéry v platnosti ešte dva roky, do apríla 2011, ak Špidlovi predložia závažné argumenty. V opačnom prípade môže komisia začať sankčnú procedúru proti štátu pre porušenie zmluvy a vec môže skončiť až na súde.
Eurokomisár včera nepotvrdil, že pri vynucovaní rovného zaobchádzania pre nováčikov je ochotný zájsť do krajností. Naopak, naznačil ochotu počúvať Nemecko a Rakúsko, ktoré sa už zmienili, že si obmedzenia podržia.
„Objektívne fakty (pre zachovanie bariér – pozn. red.) sa dajú nájsť ťažko, ale napriek tomu tá možnosť pre štáty tu je a je to nepochybne širšia záležitosť než jednoduchá trojčlenka ekonomických údajov,“ povedal Špidla.
Na otázku, či pôjde do konfliktu s Nemeckom a Rakúskom, odpovedal takto: „Pre mňa je úplne zásadné počkať na argumenty vlád a podľa toho, aké budú, sa dá uvažovať o ďalšom postupe. Zatiaľ ich nepredložili a ani v tejto chvíli nemuseli.“
Aj keby sa tak komisár rozhodol, čo sa s odchádzajúcou komisiou nepredpokladá, vec pôjde do stratena. Než by totiž celá „sankčná“ procedúra dobehla do konca, uplynú tie dva roky, ktoré Nemcom a Rakúšanom zostávajú.