Ministerstvo postráži slovenčinu

Pripravovaná novela zákona o štátnom jazyku ráta s vyberaním pokút za nespisovné používanie slovenčiny. Ministerstvo chce kontrolovať aj pamätné tabule.

Štúr slovenčinu kodifikoval. Ministerstvo kultúry sa hotuje jej čistotu v ťažkých časoch esemesiek postrážiť.Štúr slovenčinu kodifikoval. Ministerstvo kultúry sa hotuje jej čistotu v ťažkých časoch esemesiek postrážiť. (Zdroj: ARCHÍV – ČTK)

BRATISLAVA. Na slovensku po Slovensky. Za takúto vetu, napríklad v tlači, by ministerstvo kultúry podľa novely zákona o štátnom jazyku mohlo udeliť pokutu od 100 do 5–tisíc eur. Novela, ktorá je v pripomienkovom konaní, reaguje na nárast porušení zákona o štátnom jazyku a na nízku kvalitu jazykovej kultúry. Súčasný zákon pokuty nepripúšťa.

Ak by novelu schválili v navrhovanej podobe, kontrolu jazykovej čistoty bude strážiť ministerstvo, rádiá a televízie má kontrolovať Rada pre vysielanie a retransmisiu. Ministerstvo sľubuje, že pokuty rozdá len pri závažných porušeniach a len v nevyhnutných prípadoch. Pokute musia predchádzať písomné upozornenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jazykovedcov asi vynechali

Aj vedúci Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity René Bílik si myslí, že je potrebné zvyšovať úroveň používania jazyka, zákon a pokuty však k tomu určite neprispejú. „Keď v návrhu čítam, že vláda sa má raz za dva roky zaoberať správou o používaní štátneho jazyka, mám pocit, že sa niekto zbláznil.“ Ministerstvo si jazykovedcov návrhom nenaklonilo a pri príprave zákona s nimi zrejme veľmi nekomunikovalo. Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra oficiálny návrh zákona od ministerstva nedostal, hoci ho už mala prerokovať Ústredná jazyková rada, poradný orgán ministra kultúry v oblasti štátneho jazyka, ktorej členmi sú aj niektorí jazykovedci SAV. Ústav tak plánuje urobiť čoskoro v rámci pripomienkového konania, s návrhom pravdepodobne úplne súhlasiť nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Bílik hovorí, že kľúčom k zvýšeniu jazykovej kultúry je zmena obsahu a foriem vzdelávania v materinskom jazyku a kultivácia komunikácie v škole i v rodinnom prostredí. Považuje to za problém kultúry, ktorý nie je možné regulovať zákonom, navyše s represívnymi prvkami.

Nedostatky v používaní jazyka súvisia s nízkym záujmom detí i dospelých o čítanie a s komunikáciou cez SMS správy a elektronické médiá. Tie deformujú slovenčinu napríklad tým, že nepoužívajú diakritiku.

Prekladatelia pochybujú

Zmysel zákona a sankcií pri zvyšovaní jazykovej kultúry spochybňuje aj Slovenská asociácia prekladateľov a tlmočníkov (SAPT). Iveta Šechnyová, predsedníčka výkonného výboru SAPT si myslí, že budovanie jazykovej kultúry je dlhodobá záležitosť a dôležité je vytvárať potrebu istej kultúry jazyka. „Na toto je spomínaná novela určite málo,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Dodržiavanie zákona chce zabezpečovať ministerstvo vlastnými ľuďmi. Kto bude o udeľovaní pokút rozhodovať, nespresnilo. Podľa hovorkyne ministerstva kultúry Sone Čermákovej Uličnej zákon nemá ambíciu vyriešiť všetky problémy súvisiace s neuspokojivým stavom jazykovej kultúry. „Určite však môže prispieť aspoň k odstráneniu niektorých nedostatkov v istých vymedzených oblastiach verejného styku.“

Novinkou je tiež kontrola textov na pamätníkoch a pamätných tabuliach. „Schvaľovanie konečného znenia textov ministerstvom kultúry sa navrhuje na základe skúseností z praxe, keď sa po zistení nedostatkov v textovej časti pamätníkov a pamätných tabúľ musela nákladným spôsobom zabezpečovať ich oprava,“ hovorí Uličná. Text tabule nemusíte povinne zasielať na ministerstvo kultúry - ide o službu, ktorú ministerstvo poskytne na požiadanie a bezplatne.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v návrhu čítam, že vláda sa má raz

za dva roky zaoberať správou

o používaní štátneho jazyka, mám pocit, že sa niekto zbláznil.

René Bílik, vedúci Katedry slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu