BRATISLAVA. Radšej si nechám všetky zuby vytrhnúť a urobiť protézu. To je želanie, s ktorým sa u mnohých pacientov stretávajú stomatológovia od Bratislavy až po Košice. „A nie sú to len seniori,“ potvrdzuje zubárka Mariana Lešková z Cinobane. K takémuto rozhodnutiu sa uchýlia aj mladšie ročníky.
Nešťastné zákony
Dôvod je zrejmý. Zatiaľ čo za mostíky či iné zubné náhrady poisťovne doplácajú len časť prostriedkov, doplatky za zubnú protézu nie sú žiadne alebo minimálne. Na novú protézu má pritom pacient nárok najskôr po troch rokoch. Ak nastanú vážne zdravotné problémy, ktoré majú vplyv na zdravotný stav, môže revízny lekár zdravotnej poisťovne dokonca udeliť výnimku. Ak teda pacient uprednostní zubnú protézu napríklad pred mostíkmi, namiesto tisícov korún ho zubné ošetrenie bude stáť najviac pár sto korún.
Stomatológovia však upozorňujú – moderná medicína smeruje k záchrane zubov, nie k ich nahrádzaniu. „Nepovažujem z medicínskeho hľadiska za najšťastnejšie, ak legislatíva uprednostňuje plnú úhradu snímateľných náhrad na úkor liečby,“ hovorí revízny lekár poisťovne Dôvera Imrich Kunay.
Domáca starostlivosť
Aby napríklad celková snímateľná zubná protéza dobre v ústach „sadla“, musí byť kvalitne zhotovená a treba sa o ňu aj starať. „Tak ako na vlastných zuboch, aj na protéze sa usadzuje zubný kameň,“ vysvetľuje stomatológ Pavol Andel. „Zubnú protézu treba pravidelne umývať zubnou pastou a kefkou na to určenou,“ radí zubárka Jana Veverková.
Domáca starostlivosť o protézy teda nie je nijako mimoriadna či komplikovaná – odporúča sa čistenie dvakrát denne, najlepšie po jedle. Kúpiť možno rôzne špeciálne kefky.
Nezabúdajte na ďasná
Pozornosť však treba venovať aj ďasnám, ktoré je vhodné čistiť a masírovať veľmi jemnou kefkou. Masáž zvýši prekrvenie zaťažovanej sliznice. Nasadzovanie neumytej protézy alebo protézy na neočistené ďasná môže vyvolať zápaly a zapríčiniť zápach z úst.
Profesionálne čistenie zubných protéz patrí do rúk zubným technikom. Pri čistení používajú napríklad špeciálny prístroj s magneticky vedenými ihlami, ktoré sa dostanú do každej škáročky.
Keď protéza dobre nedrží, nemá to byť signálom na to, aby sa pacient vybral kúpiť si rôzne lepidlá, ale aby sa vrátil k svojmu zubárovi. Ak protéza dobre nepadne, môže to vyvolať napríklad zmeny v protéznom lôžku (ubudne z kosti).
„Zvláštnou technikou sa čistia aj mostíky,“ upozorňuje Veverková. Je na to špeciálna zubná niť, takzvaný superflos, ktorá má na jednom konci spevnenú niť na zavedenie pod medzičlen mostíka. Za ňou je hrubšia časť, ktorou sa čistí tento priestor, a zvyšnou časťou môže pacient dočistiť ostatné zuby.
Pohár nahradí vanička
BRATISLAVA. Najjednoduchším a dnes už klasickým riešením nočného odkladania zubnej protézy je priehľadný pohárik s plávajúcim umelým chrupom. Ten však na ostatných členov rodiny môže pôsobiť odpudivo. „Ak zostanete pri pohárikovej metóde, vaše vnúčatá si pri spomienke na vás určite vybavia tento pohľad.“ Podobné rady týkajúce sa starostlivosti o tretí chrup nájdete na webovej stránke zdravedasna.sk.
„Lepšie ako pohárik je používať nepriehľadnú uzatvárateľnú vaničku na umelý chrup,“ píše sa na spomínaných webových stránkach. Je praktická, ľahko sa čistí, dá sa zatvárať a ostatní členovia rodiny sa nemusia pozerať na odložené zuby. No pravda je aj to, že zatiaľ čo pohár má každý doma, novú, hoci k okoliu „ohľaduplnejšiu“ vaničku si treba kúpiť.
K starostlivosti o zubné protézy výrobcovia ponúkajú aj ďalšie pomôcky, ktoré ju môžu výrazne zjednodušiť. Patria k nim špeciálne čistiace roztoky, ktoré obsahujú kyselinu citrónovú a eukalyptový olej.
Kúpiť sa dajú aj kompletné sady určené na starostlivosť o umelý chrup alebo snímací aparát.
(ht)
Žaloba je smutným zakončením osobnej tragédie. O to horšie, ak by k nej mali pochybením prispieť lekári.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL