BRATISLAVA. Zdravotné poisťovne zmluvným zubárom preplácajú úkony v „základnom prevedení“. Problém je v tom, že nájsť lekára, ktorý by vás na takejto úrovni ošetril, je veľmi ťažké.
Preto pacienta napríklad amalgámová plomba môže na doplatku stáť od osemdesiat korún (2,66 eura) do niekoľkých stoviek. Minimálne, no doplatí aj pri vytrhnutí zuba a to od štyridsať do sto korún (od 1,33 do 3,32 eura).
Sporné štandardy
To, že aj u zmluvného zubára poisťovní budete doplácať, má viaceré dôvody.
Poisťovne preplácajú len takzvaný štandard – teda základné úkony a najlacnejšie materiály. Na tom, čo je štandard, ktorý preplatí poisťovňa, a štandard, ktorý si vyžaduje vaše zdravie, sa však poisťovne a zubári nevedia zhodnúť. Niektoré postupy hradené poisťovňou zubári ani nerobia. „Takmer všetky ceny stomatologických výkonov sú vyššie, ako je rozsah úhrady poisťovňami,“ uvádza sa v stanovisku Union, zdravotnej poisťovne.
Zubár je podnikateľ
Stomatológovia fungujú ako podnikatelia. Materiál a predpísané vybavenie nakupujú za trhové ceny, rovnako je to s nájomným za priestory. To všetko popri štandarde preplácanom poisťovňou – ak zubár vôbec s poisťovňami uzatvoril zmluvy – sa odrazí na doplatkoch pacienta. Preto sa ceny doplatkov či plne pacientom hradených úkonov líšia od jednej ordinácie k druhej.
„Za všetko, čo nakupuje stomatológ, platí rovnako vysoké ceny ako v krajinách Európskej únie. Úhrady za stomatologické výkony sú u nás niekoľkokrát nižšie ako v ostatných krajinách únie,“ hovorí poradca Slovenskej komory zubných lekárov Ján Vančo.
Záleží aj od poisťovne
Ceny doplatkov k úkonom, ktoré robí zubár „na poisťovňu“, sa môžu líšiť aj v rámci jednej ambulancie pre poistencov rôznych poisťovní. Každá má totiž inak stanovenú hodnotu takzvaného bodu, od ktorej sa odvíja to, čo zubárovi za pacienta zaplatia. Za jedného pacienta pri tom istom úkone najlacnejšia poisťovňa zaplatí napríklad 480 korún (15,93 eura), iná, v tomto príklade Dôvera, 615 korún (20,41 eura).
Doplatok do cenníkovej ceny bude potom u každého pacienta iný. Najvyššie ohodnotenie bodu pre zubných lekárov má poisťovňa Apollo.
Seniori a zubár
Najväčšie ťažkosti majú starší ľudia s parodontitídou a následnou stratou zubov. Parodontitída je zápalový proces vyvolaný nahromadením zubného povlaku a zubného kameňa.
Seniori často navštevujú zubára aj pre defektný chrup (napríklad po vytrhnutí viacerých zubov) a potrebu zubných náhrad.
Niektorí starší ľudia si po strate všetkých zubov nevedia zvyknúť na celkové protézy, boja sa, že ich neudržia v ústach. Pri dobre odvedenej protetickej práci by sa takéto niečo nemalo vôbec prihodiť.
Aj celkom bezzubí ľudia majú nárok a mali by chodiť na pravidelnú preventívnu prehliadku.
Seniori, ktorí si pre finančnú situáciu radšej nechajú vytrhnúť ako opraviť zub, robia podľa stomatológov chybu. Hoci aj dva vlastné zuby v ústach majú ťažko nahraditeľnú funkciu, napríklad pri držaní prípadnej čiastočnej protézy.
Zdroj: odporúčania lekárov
Lekár musí informovať
Cenník zubára s doplatkami za výkony musí byť zo zákona pacientovi prístupný.
Na internete ho však nájsť nemusíte, mnohí zubári cenník nemajú ani v čakárni. Pacient do neho môže nahliadnuť priamo v ordinácii.
Lekár je povinný pacienta informovať, či bude za výkon doplácať a koľko, ešte skôr než začne pacienta ošetrovať. Pacient by sa tak mal od zubára dozvedieť výsledok vyšetrenia a potrebu liečby, možnosti liečby, aké existujú alternatívy a možné materiály. Čo uhrádza zdravotná poisťovňa a koľko je doplatok.
Až po slobodnom výbere sa v zdravotnej dokumentácii zaznamená vybraná možnosť, ktorú poistenec potvrdí podpisom.
„Bohužiaľ, stáva sa, že pacienti často nevedia, čo podpísali,“ hovorí revízny lekár zdravotnej poisťovne Dôvera Imrich Kunay.
Podľa komory zubných lekárov tvorbu cenníka stomatológa upravuje zákon o cenách. Účtované sumy musí zubár zaevidovať, vystaviť účtovné doklady, uhrádzať musí dane aj odvody.
U stomatológov, ktorí nemajú zmluvy sa zdravotnými poisťovňami, pacient platí ošetrenie, materiál aj protetiku v plnej výške.
(ht)