Na počiatku bol obdiv k osobnosti lekára a nositeľa Nobelovej ceny za mier, Alberta Schweitzera, pôsobiaceho v Afrike. Doručiť zásielku liekov do jeho nemocnice v gabonskom Lambaréné napadlo študenta medicíny Petra Bartůňka v roku 1966. Svoj nápad uskutočnil o dva roky neskôr, expedícia ale ostala pred bránami Gabonu: vláda ju nevpustila do krajiny a lieky výprava odovzdala zástupcom nemocnice pri stretnutí na lodi. O dvadsať rokov neskôr ich čin zopakovali iní, tentoraz úspešne. Od štartu druhej výpravy uplynulo v pondelok, 17. novembra, 20 rokov.

Po viac ako ročných prípravách tatra s osemčlennou posádkou na Nový rok 1968 odštartovala zo Staroměstského námestia v Prahe. Cez Rakúsko a Juhosláviu sa na lodi Zagreb preplavila do Alexandrie, odtiaľ do Káhiry k pyramídam, púšťou do Asuánu a ďalej k Červenému moru, cez Etiópiu a Keňu až k Indickému oceánu do Zambie k Viktóriinym vodopádom a nakoniec 3500 kilometrov Kongom. V politicky a vojensky rozvrátenej krajine často prechádzali kordónom odistených samopalov.
Od cieľa už neboli ďaleko, nebolo im však súdené ho dosiahnuť. Gabonskí hraničiari im zabránili pri vjazde do krajiny. Nepomohli ani urgencie oficiálnych inštitúcii či humanitárnych organizácii. Nakoniec mohli svoju pomoc odovzdať na palube lode generál Maugin, kde sa v gabonskom prístave účastníci výpravy nakrátko stretli s dcérou doktora Schweitzera.
Späť sa výprava vracala cez Nigériu a Alžírsko. Po 257 dňoch dorazila na Staroměstské námestie. Expedičná Tatra 138 VNM (vozidlo je dodnes vystavené v múzeu Tatry v Kopřivnici) pri nej prešla 36-tisíc kilometrov. (čtk)